W wieku 95 lat zmarł Nelson Mandela
W wieku 95 lat zmarł Nelson Mandela, legendarny przywódca opozycji przeciw systemowi apartheidu w RPA. Dzięki swojej niezłomnej postawie Mandela zyskał szacunek nawet wśród przeciwników i stał się wielbioną legendą dla większości mieszkańców swojego kraju.
Mandela od wielu miesięcy był bardzo słaby po przejściu poważnej infekcji płuc. Latem tego roku spędził trzy miesiące w szpitalu, z którego wyszedł we wrześniu. Od wielu miesięcy informowano, że jego stan jest poważny, ale stabilny.
Mandela opierał się rządom białej mniejszości przez niemal pół wieku. W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), organizacji domagającej się większych praw czarnej społeczności w RPA Od 1950 roku był jej przewodniczącym.
Za akty sabotażu został aresztowany w 1962 roku i trafił do więzienia, z którego nie wyszedł już do 1990 roku. Między innymi dzięki jego uporowi (nie chciał skorzystać z zwolnienia warunkowego. Nazwano go “Lwem Afryki”) i naciskom międzynarodowym, “biały” rząd RPA zgodził się na referendum, które w 1992 roku zakończyło się zniesieniem apertheidu.
Po zwycięstwie swojej sprawy Mandela został bohaterem. W 1993 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla wspólnie z ostatnim białym prezydentem RPA, Frederikiem W. de Klerkiem. W 1994 roku wybrano go prezydentem, a jego partia, ANC do dzisiaj sprawuje rządy. On sam rządził tylko jedną kadencję i w 1998 roku wycofał się z polityki. Pozostał autorytetem i legendą dla większości mieszkańców RPA.
Źródło: http://www.tvn24.pl/legenda-afryki-nie-zyje-mandela-mial-95-lat,377327,s.html
You might also like
Zmarł Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki, były premier pierwszego niekomunistycznego rządu, zmarł dziś nad ranem – podaje Katolicka Agencja Informacyjna. Mazowiecki miał 86 lat. Jak podała KAI, Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, kilka
Zmarł Czesław Kiszczak
W wieku 90 lat zmarł Czesław Kiszczak, szef MSW z lat 80., prawomocnie skazany za wprowadzenie stanu wojennego. Był też oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni
MEN zapowiada rewolucję w systemie edukacji
Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego – takie zmiany zapowiedziała w poniedziałek szefowa MEN Anna Zalewska. Reforma ma ruszyć