Ekolodzy sprowadzą do mazurskich lasów kolejne rysie
Ekolodzy z organizacji WWF Polska sprowadzą z Estonii sześć rysi i osadzą je w mazurskich lasach. Ma to pomóc w ratowaniu nielicznej populacji tych drapieżników w północno-wschodniej Polsce.
Służby ochrony przyrody zezwoliły na wypuszczenie w ciągu najbliższych dwóch lat na Mazurach sześciu rysi. Pierwszy osobnik ma zostać odłowiony i sprowadzony z Estonii do końca marca.
Od 2012 roku w Puszczy Piskiej osiedlono już cztery estońskie rysie, z których trzy przeżyły w nowych warunkach. Działania będą kontynuowane ze względu na pogarszającą się sytuację tego gatunku. Ubiegłoroczne zimowe tropienia rysi na Mazurach i Podlasiu pokazało, że liczebność tych drapieżników nie przekracza 40 osobników. Wcześniejsze szacunki mówiły, że na tym obszarze żyje 60-70 rysi. Dlatego populacja powinna być zasilana osobnikami z zewnątrz, inaczej nie przetrwa.
Odławianie rysi w ich naturalnym środowisku i sprowadzanie do Polski jest jedną z dwóch metod wzmacniania nizinnej populacji tych zwierząt. Druga, nazwana “born to be free” polega na wypuszczaniu i stopniowym oswajaniu z naturą młodych rysi urodzonych w niewoli.
W ramach tego samego projektu przesiedlone osobniki są śledzone przy pomocy nadajników GPS zamontowanych w obrożach telemetrycznych. Monitoring potwierdził, że rysie są niezwykle ruchliwe. Nie tylko swobodnie przemieszczają się po dużych kompleksach leśnych na Mazurach, ale jeden z nich zawędrował nawet do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, skąd wrócił do Puszczy Piskiej. Okazało się również, że rysie wielokrotnie przepływały przez niektóre mazurskie jeziora.
Ekolodzy z WWF Polska starają się wzmocnić populację jeleni i saren, które są głównym pożywieniem drapieżników. W ub. roku na Mazurach tworzyli “stołówki dla jeleniowatych”. W tym celu na śródleśnych polanach wysieli kilkadziesiąt hektarów lucerny i sadzili drzewa liściaste, które w przyszłości będą tzw. poletkami zgryzowymi.
Trwają też prace nad przygotowaniem “Planu Ochrony Północnego Korytarza Ekologicznego”, który ma ułatwić migrację rysi ze wschodu i rozprzestrzenianiu się tego gatunku na zachód od Wisły.
Projekt “Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem WWF Polska w tych działaniach jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Ambasadorem kampanii na rzecz ratowania rysi nizinnych został aktor Marcin Dorociński.
Rysie od 1995 roku podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/ekolodzy-sprowadza-szesc-rysi-z-estonii/kptcd
You might also like
Mrągowo: 69 – latek aresztowany za usiłowanie zabójstwa żony
Na trzy miesiące do aresztu trafił 69-letni mężczyzna, który usiłował dokonać zabójstwa żony. Mężczyzna podczas awantury strzelił do niej z broni palnej tzw. samoróbki, która posiadała wszystkie mechanizmy konieczne do
Mikołajki: 2,5 – latka spędziła kilkadziesiąt minut w rozgrzanym samochodzie
2,5 – letnia dziewczynka spędziła kilkadziesiąt minut w rozgrzanym samochodzie. Do zdarzenia doszło w Mikołajkach. Pozostawione w pojeździe dziecko zauważył mężczyzna, który poprosił o interwencję funkcjonariuszy. Wczoraj około godziny 12.45
Elbląg: Tragiczny finał poszukiwań 70 – latka
Tragicznie zakończył się finał poszukiwań 70-letniego mężczyzny z Elbląga. W niedzielę odnaleziono ciało poszukiwanego. Mężczyzna wyszedł z domu przy ul. Szczyglej w sobotę po południu i poszedł w stronę