W Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej

W Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej

W parku etnograficznym w Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej. Budowle – zrekonstruowane na podstawie prac archeologicznych w osadach Wikingów i pruskich grodziskach plemiennych – mają stać się regionalną atrakcją turystyczną dla miłośników historii.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku opracowywany jest projekt budowy na terenie tego skansenu osady staropruskiej z wczesnego średniowiecza. Zakłada on odtworzenie zabudowy wikińskich osad istniejących w VIII-XI wieku w Myślęcinie oraz Truso w Janowie Pomorskim, a także grodzisk plemiennych Prusów z XI-XIII wieku, odnalezionych przez archeologów w Weklicach i Kwietniewie.
Osada ma składać się z trzech części. Pierwsza wzorowana będzie na dzielnicy portowej w Truso. Pokazywać ma handlowo-rzemieślniczy charakter takich miejsc. Odtworzone zostaną budynki o konstrukcji słupowej, kuźnia, umocnione nabrzeża i pomost. Druga część będzie miała charakter obronnego grodziska z wieżą bramną, palisadą, mostem i różnego typu budynkami mieszkalnymi. W ostatnim sektorze znajdzie się duża wikińska budowla typu sakralnego.
Na zlecenie muzeum dokumentację projektową przygotuje do końca maja pracownia architektoniczna z Sopotu. Sporządzi też komputerową wizualizację, w tym animację zwiedzania osady widzianej “z poziomu turysty”. Projekt będzie kosztował 97 tys. zł i został dofinansowany z programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja. Kiedy dokumentacja będzie gotowa olsztyneckie muzeum rozpocznie starania o uzyskanie dotacji na budowę osady.
Muzealnicy chcą popularyzować wczesnośredniowieczną historię regionu. W osadzie mają odbywać się plenerowe imprezy z udziałem grup rekonstruktorów historii i odtwórców dawnych rzemiosł. Zdaniem dyr. Wrochny takie miejsce będzie nie tylko atrakcyjne turystycznie, ale i zgodne z prawdą historyczną, bo wszystkie obiekty będą odtworzone na podstawie badań archeologicznych prowadzonych na pogranicznych obszarach osadnictwa słowiańskiego i zachodniobałtyjskiego.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/skansen-w-olsztynku-zbuduje-osade-staropruska/0sh4s

Previous Podpisano porozumienie na rozbudowę drogi między obwodnicą Olsztyna a Jarotami
Next Pierwszy Wiosenny Rajd Rowerowy „Mazurskie Fortyfikacje”

You might also like

Wiadomości Region

Podpisano umowę na koncepcję ekspresowej “szestnastki”

Do kwietnia przyszłego roku ma być gotowa koncepcja programowa drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. Olsztyński oddział Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę z wykonawcą

Wiadomości Region

Kończą się prace na lotnisku w Szymanach

Na regionalnym lotnisku w Szymanach kończy się znakowanie dróg kołowania i startowej oraz płyty postojowej dla samolotów. W miniony wtorek w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury na drodze startowej sprawdzono nośność i

Wiadomości Region

33 – latek utonał w Kanale Jagiellońskim

Tragiczny finał poszukiwań kajakarza, który chciał się wykąpać w Kanale Jagiellońskim. Wczoraj późnym popołudniem płynący kajakiem wraz z żoną 33-latek postanowił się wykąpać. Wskoczył do wody i już nie wypłynął