Nowatorska rekultywacja jeziora Łajs przynosi pierwsze efekty

Nowatorska rekultywacja jeziora Łajs przynosi pierwsze efekty

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oczyszczają nowatorską metodą zdegradowane jezioro Łajs w podolsztyńskiej gminie Purda. Oczyszczanie prowadzone jest metodą napowietrzania, na dno jeziora wtłaczana jest natleniona woda z pobliskiego strumienia.

Jezioro Łajs o powierzchni ok. 50 ha jest położone w malowniczej okolicy na historycznej granicy Warmii i Mazur. Mimo że w pobliżu jest wiele domów letniskowych oraz pensjonatów, to turyści i mieszkańcy nie mogli od lat w pełni korzystać z uroków akwenu. Zbiornik uległ degradacji, bo spływały do niego ścieki. Strefa tlenowa w jeziorze, mającym głębokość ośmiu metrów, sięgała zaledwie 2-3 metrów, a przejrzystość wody co najwyżej wynosiła metr. Woda w głębi jeziora była zielona albo brunatna.
Olsztyńscy naukowcy dr Michał Łopata i dr Grzegorz Wiśniewski z Katedry inżynierii ochrony wód Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opracowali nowatorską metodę oczyszczenia akwenu –  zmodyfikowali metodę napowietrzania; wykorzystali do natleniania jeziora naturalnie wpływający do niego strumień. Ciek wodny wpuszczony został w rurociąg o długości 300 metrów, który leży na dnie jeziora. Woda ze strumienia, aby mogła być wtłoczona w rurociąg, jest spiętrzona na 15-centymetrowej zastawce. Ta kaskada wystarczy, by woda ze strumienia trafiła do rury. Zastosowanie tej metody nie wiąże się z dodatkowymi kosztami zużycia energii, która byłaby potrzebna do sprężania powietrza.
Instalacja została wybudowana w listopadzie ubiegłego  roku, a już pierwsze badania wykazały, że w wodzie powstała strefa z tlenem. Poza tym zimą w miejscu, gdzie woda jest wtłaczana poprzez rurociąg, powierzchnia była wolna od lodu, więc akwenowi nie zagroziła tzw. przyducha.
Rekultywacja jeziora Łajs jest ważna w kontekście szerszego planu ochrony środowiska w tej okolicy. Jezioro Łajs zasila w wodę jezioro Kośno, które jest rezerwatem. Oczyszczenie wód jeziora Łajskiego przyczyni się więc do poprawy wód 500-hektarowego jeziora Kośno, będącego pod ochroną.
Jeziorem Łajs opiekuje się Stowarzyszenie Łajs 2000. Na rekultywację akwenu pozyskało ono 150 tys. zł dotacji unijnej z Programu Operacyjnego Ryby.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-oczyszczaja-nowatorska-metoda-zdegradowane-jezioro-lajs/e3erp

Previous 5 - latek wpadł do studzienki kanalizacynej przy ul. Wyszyńskiego
Next Ruszył proces w sprawie pobicia na tle rasistowskim

You might also like

Wiadomości Region

Iława: Trwa śledztwo w sprawie śmierci 35 – latki i dwóch noworodków

Prokuratura w Iławie prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia dzieciobójstwa. Wszczęto je po informacji z miejscowego szpitala, do którego w czwartek przywieziono 35-letnią kobietę z silnym krwotokiem z dróg rodnych. Pacjentka

Wiadomości Region

Konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika”

Do 25 maja można składać prace na konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika” organizowany przez samorząd województwa. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur.

Wiadomości Region

Ełk: 55 – latek próbował wysadzić budynek zamieszkały przez 7 rodzin

Policjanci zapobiegli wysadzeniu w powietrze w sumie 12 osób zamieszkujących w budynku wielorodzinnym w Ełku. Wyważyli drzwi i powstrzymali mężczyznę, który odkręcił kurki z gazem. Zdążyli je zakręcić i ewakuować