Wydano zgodę na odstrzał blisko 1200 kormoranów
Blisko 1200 kormoranów czarnych może zostać odstrzelonych w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim. Odstrzały będą prowadzone od 1 sierpnia na tych stawach i jeziorach, na których ptaki wyrządzają największe szkody rybackie.
Tegoroczna redukcja kormoranów na Warmii i Mazurach będzie nieco niższa niż w ubiegłych latach. Po raz pierwszy liczebność tych ptaków w regionie – jak wynika z szacunków opublikowanych przez Instytut Rybactwa Śródlądowego – lekko spadła. Przed rokiem naliczono ok. 4,8 tys. par lęgowych w blisko 20 koloniach, czyli o 400 par mniej niż podczas poprzedniego liczenia w 2009 roku.
Tegoroczny odstrzał redukcyjny kormoranów ma objąć 1158 osobników, żerujących na stawach hodowlanych i jeziorach użytkowanych rybacko. Zgodnie z przepisami do kormoranów można strzelać poza sezonem lęgowym, czyli od 1 sierpnia do końca roku. Jedynie na stawach i jeziorach odległych o ponad 20 km od kolonii lęgowych odstrzały mogą trwać cały rok. Dotychczas rybakom udawało się wykorzystać nie więcej niż dwie trzecie uzyskanych limitów. W 2013 roku w regionie zginęły 824 kormorany, chociaż zezwolenia na redukcję obejmowały ponad 1,4 tys. osobników.
Kormorany czarne są w Polsce objęte tzw. częściową ochroną prawną, która ma uniemożliwić niekontrolowane odstrzały, zagrażające populacji tego gatunku. Według naukowców również brak corocznych odstrzałów i nadmierna liczebność kormoranów może spowodować negatywne zmiany w przyrodzie. Ptasie odchody – bogate w azot i fosfor – powodują obumieranie drzew i przyczyniają się do większej eutrofizacji, a w rezultacie degradacji jezior.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/gospodarstwa-rybackie-moga-odstrzelic-1200-kormoranow/dqnd9
You might also like
Samborowo: 68 – latek zatrzymany pod zarzutem usiłowania zabójstwa 17 osób
Mężczyzna, który celowo podpalił dom w Samborowie k. Ostródy, został tymczasowo aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa 17 osób. Aresztowany ma 68 lat i mieszkał w domu, w którym wybuchł pożar.
Warmińsko-mazurskie samorządy starają się o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę UNESCO
Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie – jak poprzednio –
W Puszczy Piskiej odnaleziono unikatową roślinę
Uznawany przez botaników za gatunek wymarły w Polsce groszek różnolistny odnaleziono na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Strzałowo. Jest to pierwszy od ponad 50 lat potwierdzony przypadek natrafienia na okazy tej rośliny.