W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów
W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów – jedynego zachowanego reliktu dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna. W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.
Tartak Raphaelsohnów przylega do niedawno otwartego Parku Centralnego w śródmieściu Olsztyna i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu mu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi. Stanowi on jedyny zachowany element dawnej dzielnicy industrialnej Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku. Tartak został wybudowany przez rodzinę żydowską – braci Raphaelsohnów, którzy byli także właścicielami cegielni.
W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.
Na początek przygotowało ono wystawę prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Zaczął on się u schyłku XVIII wieku, a w pełni rozkwitł w wiekach XIX i XX, jako efekt rewolucji przemysłowej.Wystawa będzie przedstawiać reprodukcje unikatowych zdjęć, map i dokumentów prezentujących, jak ówcześnie mieszkańcy Olsztyna podróżowali, jak się komunikowali, jak wznoszono wówczas domy oraz jak rozwijał się przemysł w regionie.
Zaprezentowana zostanie historia browarnictwa, manufaktur produkujących cegły, zakładania oświetlenia gazowego i elektrycznego w Olsztynie. Będzie można dowiedzieć się, jak rozwijała się komunikacja publiczna tramwajowa i trolejbusowa, ale także jak powstawały szlaki komunikacyjne: drogowe, kolejowe i wodne.
Przypomniany zostanie dorobek wybitnego architekta światowej sławy pochodzącego z Olsztyna Ericha Mendelsohna, który w Olsztynie zaprojektował żydowski dom przedpogrzebowy dla tamtejszej gminy wyznaniowej. Będzie można także obejrzeć portrety dawnych olsztynian, które powstały w ówczesnych zakładach fotograficznych.
W “kąciku edukacyjnym” Centrum przygotowano wystawę pokazującą rewitalizację dawnego tartaku. Była ona wynikiem inicjatywy olsztyńskich i regionalnych organizacji pozarządowych.
Koszt rewitalizacji tartaku Raphaelsohnów wyniósł 5,5 mln zł, z czego udział własny samorządu Olsztyna wyniósł 1,8 mln zł.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/zakonczyla-sie-budowa-zrewitalizowanego-tartaku-raphaelsohnow/gccyd
You might also like
Dwóch mężczyzn zatrzymanych za napaść na studentów
Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych za napaść na studentów wracających z Kortowa. Jednego pobili i zabrali okulary, drugiemu usiłowali zedrzeć koszulkę. Grożą im kary do 18 lat więzienia, gdyż w przeszłości
Szczęśliwy finał poszukiwań 21 – latki
Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania zaginionej studentki, która wyszła z miejsca zamieszkania wcześniej informując matkę, że chce odebrać sobie życie. Powodem miała być kłótnia z chłopakiem. Dziewczyna trafiła pod opiekę lekarzy.
Olsztyńska “kranówka”otrzymała certyfikat “Produkt z Warmii i Mazur”
Woda dostarczana przez miejskie wodociągi do domów mieszkańców Olsztyna została uznana za “Produkt z Warmii i Mazur”. Nadająca się do picia bez przegotowania kranówka otrzymała we wtorek promocyjny certyfikat jakości