W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów

W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów

W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów – jedynego zachowanego reliktu dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna. W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.

Tartak Raphaelsohnów przylega do niedawno otwartego Parku Centralnego w śródmieściu Olsztyna i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu mu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi. Stanowi on jedyny zachowany element dawnej dzielnicy industrialnej Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku. Tartak został wybudowany przez rodzinę żydowską – braci Raphaelsohnów, którzy byli także właścicielami cegielni.
W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.
Na początek przygotowało ono wystawę prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Zaczął on się u schyłku XVIII wieku, a w pełni rozkwitł w wiekach XIX i XX, jako efekt rewolucji przemysłowej.Wystawa będzie przedstawiać reprodukcje unikatowych zdjęć, map i dokumentów prezentujących, jak ówcześnie mieszkańcy Olsztyna podróżowali, jak się komunikowali, jak wznoszono wówczas domy oraz jak rozwijał się przemysł w regionie.
Zaprezentowana zostanie historia browarnictwa, manufaktur produkujących cegły, zakładania oświetlenia gazowego i elektrycznego w Olsztynie. Będzie można dowiedzieć się, jak rozwijała się komunikacja publiczna tramwajowa i trolejbusowa, ale także jak powstawały szlaki komunikacyjne: drogowe, kolejowe i wodne.
Przypomniany zostanie dorobek wybitnego architekta światowej sławy pochodzącego z Olsztyna Ericha Mendelsohna, który w Olsztynie zaprojektował żydowski dom przedpogrzebowy dla tamtejszej gminy wyznaniowej. Będzie można także obejrzeć portrety dawnych olsztynian, które powstały w ówczesnych zakładach fotograficznych.
W “kąciku edukacyjnym” Centrum przygotowano wystawę pokazującą rewitalizację dawnego tartaku. Była ona wynikiem inicjatywy olsztyńskich i regionalnych organizacji pozarządowych.
Koszt rewitalizacji tartaku Raphaelsohnów wyniósł 5,5 mln zł, z czego udział własny samorządu Olsztyna wyniósł 1,8 mln zł.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/zakonczyla-sie-budowa-zrewitalizowanego-tartaku-raphaelsohnow/gccyd

Previous Sąd w Olsztynie oddalił pozew byłego przesiedleńca Karla F.
Next Nie żyje Anna Przybylska

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Dwóch mężczyzn zatrzymanych za napaść na studentów

Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych za napaść na studentów wracających z Kortowa. Jednego pobili i zabrali okulary, drugiemu usiłowali zedrzeć koszulkę. Grożą im kary do 18 lat więzienia, gdyż w przeszłości

Wiadomości Olsztyn

Szczęśliwy finał poszukiwań 21 – latki

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania zaginionej studentki, która wyszła z miejsca zamieszkania wcześniej informując matkę, że chce odebrać sobie życie. Powodem miała być kłótnia z chłopakiem. Dziewczyna trafiła pod opiekę lekarzy.

Wiadomości Olsztyn

Olsztyńska “kranówka”otrzymała certyfikat “Produkt z Warmii i Mazur”

Woda dostarczana przez miejskie wodociągi do domów mieszkańców Olsztyna została uznana za “Produkt z Warmii i Mazur”. Nadająca się do picia bez przegotowania kranówka otrzymała we wtorek promocyjny certyfikat jakości