Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu, podczas której cofniemy wskazówki naszych zegarków o godzinę. Oprócz Polski robi tak 70 innych krajów.

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 29 marca 2015 r.
We wszystkich państwach, należących do Unii Europejskiej (z wyjątkiem Islandii) do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje także w innych krajach, znajdujących się poza kontynentem europejskim. Należą do nich państwa Ameryki Północnej, Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Podobna sytuacja występuje w Ameryce Południowej, gdzie zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie.
Od 26 października czas zimowy ponownie będzie obowiązywał w Rosji. Na początku lipca 2014 roku przywróciła go rosyjska Duma Państwowa po tym, jak w lutym 2011 roku zrezygnował z niego ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew. Narzucenie permanentnego czasu letniego przez Miedwiediewa nie zostało dobrze przyjęte przez wielu Rosjan, m.in. dlatego, że zimą zmuszało miliony ludzi do rozpoczynania pracy w ciemnościach. W grudniu słońce nie pojawia się bowiem w Moskwie nad horyzontem do godz. 10 rano.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/godzina-snu-w-prezencie-dzis-przestawiamy-zegarki,147202,1,0.html

Previous 24 - latek zatrzymany za kradzież i znęcanie się nad rodziną
Next Kilkuset mieszkańców Korsz protestowało przeciwko działalności zakładu utylizacji akumulatorów

You might also like

Wiadomości Kraj

Nie żyje gen. Wojciech Jaruzelski

Nie żyje gen. Wojciech Jaruzelski. Polski polityk, działacz komunistyczny, prezydent RP. Zmarł w wieku 91 lat. Wojciech Jaruzelski w ostatnich latach wielokrotnie przebywał w szpitalach; w 2011 roku zdiagnozowano u

Wiadomości Kraj

Nie żyje Andrzej Wajda

Nie żyje Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat. Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę

Wiadomości Kraj

Dziś w nocy pośpimy krócej

Dziś w nocy pośpimy krócej. Powodem jest zmiana czasu na letni. O godzinie 2:00 należy przestawić zegarki na 3:00. W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę