NIK skrtytykowała warunki leczenia na oddziałach dziecięcych w regionalnych szpitalach

NIK skrtytykowała warunki leczenia na oddziałach dziecięcych w regionalnych szpitalach

Szpitale powiatowe w woj. warmińsko-mazurskim mają kłopoty z zapewnieniem na oddziałach dziecięcych warunków leczenia, spełniających wymagane prawem standardy. Zastrzeżenia NIK budzi m.in. zły stan sanitarny pomieszczeń i brak zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Według oceny NIK szpitale wykorzystują aparaturę medyczną bez wymaganych przeglądów technicznych, a w regionie brakuje lekarzy pediatrów, stąd trudności szpitali z zapewnieniem niezbędnej kadry medycznej.
Kontrolerzy Izby sprawdzali warunki leczenia w 7 szpitalach powiatowych na Warmii i Mazurach w latach 2011-14. Chodzi o placówki w Działdowie, Szczytnie, Nidzicy, Piszu, Kętrzynie, Szczytnie i Olecku. Według inspektorów w sześciu z siedmiu skontrolowanych szpitali stan sanitarno-techniczny pomieszczeń oddziałów dziecięcych, a także miejsc przygotowywania i wydawania posiłków był niezgodny z przepisami prawa. Pomieszczenia nie były właściwie wyposażone i brakowało w nich wymaganych środków czystości. W jednym szpitalu leki nie były należycie zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
Według NIK wszystkie szpitale nierzetelnie opracowały tzw. programy dostosowania, które następnie powinny realizować. Nie przewidziały w nich np. właściwego wyposażenia izolatek czy konieczności zapewnienia możliwości obserwacji dzieci poprzez ścienne przeszklenia.
Nie we wszystkich szpitalach warunki pobytu dzieci w salach chorych były zadowalające. Na przykład w jednym ze skontrolowanych szpitali w salach o powierzchni zaledwie 7 m kw. ustawiono po dwa łóżka chorych, zaś w innym szpitalu, w sali o powierzchni 50 m kw. umieszczono aż osiem takich łóżek.
W niektórych szpitalach rodzicom lub opiekunom chorych dzieci nie zapewniono godziwych warunków przebywania z dziećmi w godzinach nocnych. Proponowano bowiem noclegi wspólnie z dzieckiem na jednym łóżku lub w salach zlokalizowanych zupełnie poza oddziałem.
NIK zwrócił uwagę także na nieprawidłowości w wykorzystaniu urządzeń medycznych do przeprowadzania badań i zabiegów. W szpitalach były one wykonywane z użyciem aparatury, która nie była poddana obowiązkowym przeglądom technicznym.
W trakcie kontroli okazało się, że nie wszystkie szpitale były w stanie zapewnić pełny stan medycznej obsady kadrowej. Dwa z nich miały trudności ze znalezieniem lekarzy pediatrów. Z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia w umowach z tymi szpitalami w kolejnych latach obniżył wartość kontraktu.
NIK w wyniku kontroli zaleciła starostom zwiększenie wsparcia finansowego szpitali, aby były w stanie poprawić warunki leczenia pacjentów. Izba wskazała również na konieczność wzmożenia nadzoru nad tymi szpitalami przez NFZ. W związku z występującymi trudnościami w zatrudnieniu lekarzy pediatrów, NIK zasygnalizowała wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, że potrzebna jest większa liczba miejsc kształcenia podyplomowego lekarzy tej specjalności.

Previous Ełk: 11 - latek wpadł jeziora, uratował go przypadkowy przechodzień
Next Prezydent Olsztyna zeznawał w procesie Pawła J.

You might also like

Wiadomości Region

33 – latek utonął w giżyckim porcie

33-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego utonął w porcie Ekomarina w Giżycku na Mazurach. Policja wstępnie wykluczyła udział osób trzecich. Mężczyzna w nocy prawdopodobnie pił alkohol. W porcie zacumowany był jacht, którym

Wiadomości Region

Umorzono śledztwo w sprawie księdza z Piecek

Prokuratura w Mrągowie umorzyła śledztwo w sprawie księdza z parafii Matki Bożej Różańcowej w Pieckach, który podejrzany był o posiadanie w telefonie dziecięcej pornografii. Śledczy uznali, że zdjęcie w smartfonie

Wiadomości Region

Konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika”

Do 25 maja można składać prace na konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika” organizowany przez samorząd województwa. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur.