Podczas budowy linii tramwajowej odkopano ponad 20 ludzkich szczątków
Ponad 20 szkieletów ludzkich pochodzących z nieistniejącego od ponad 100 lat cmentarza odkryto w ścisłym centrum Olsztyna w czasie budowy linii tramwajowej. Szczątki zostały ekshumowane z placu budowy i zostaną przeniesione na inny cmentarz katolicki.
Budowa tras tramwajowych wiąże się z przebudową ulic i z bardzo pracochłonnymi robotami podziemnymi, przeniesieniem infrastruktury technicznej – wodociągowej, światłowodowej, energetycznej. Inwestycję poprzedzają prace archeologiczne.
Najbardziej spektakularne odkrycia dotyczą ścisłego centrum Olsztyna – Placu Jana Pawła II, gdzie mieści się urząd miasta, ulicy 11 listopada prowadzącej do Wysokiej Bramy i Starówki, ulicy 1 Maja oraz głównej arterii miasta – alei Piłsudskiego. Od samego początku wiadomo było, że na tym odcinku pod ziemią mogą znajdować się obiekty archeologiczne.
Na Placu Jana Pawła II wykopano cmentarz datowany na XV. Przez 2 tygodnie trwały prace archeologiczne i ekshumacje.
Wydobyto szczątki 22 osób pochodzące z XVIII-XIX wieku. Znajdowały się one w tak zwanym układzie anatomicznym, czyli odkryto je w takim kształcie, jak zostały pochowane. Wśród nich były szczątki dzieci. Przy szkieletach, które zostaną pochowane na jednym z cmentarzy katolickich, odkryto pamiątki osobiste, takie jak krzyżyki, czy medaliki.
Kościół i cmentarz św. Krzyża, który znajdował się w obecnym ścisłym centrum Olsztyna został już w 2010 r. upamiętniony tablicą wmurowaną w chodnik. Po dawnej świątyni i nekropolii, na której chowano zarówno katolików, jak i ewangelików, nie ma już śladu.
Na tablicy widnieje napis informujący, że w tym miejscu mieścił się kościół Św. Krzyża, o którym po raz pierwszy wspomniał w 1565 roku kardynał Stanisław Hozjusz.
Już wcześniej podczas prac budowlanych wokół ratusza, a także w ścisłym centrum często odnajdywano kości ludzkie. Znaleziono nawet warmiński czepek, w którym pochowano mieszkankę Olsztyna.
Nekropolia Św. Krzyża została otwarta najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku, przez kolejne wieki chowano tam zmarłych zarówno wyznania ewangelickiego, jak i katolików.
W kolejnych latach powiększano obszar nekropolii, dokupując sąsiednie parcele. Do czasu otwarcia nowych cmentarzy, na przykład nekropolii św. Jakuba, Olsztyn borykał się z brakiem miejsc na pochówki. Działo się tak, gdy w Olsztynie wybuchały epidemie dżumy czy cholery.
Cmentarz Św. Krzyża został zamknięty w 1870 roku, kilka dni po otwarciu pobliskiego cmentarza św. Jakuba. Świętokrzyską nekropolię zlikwidowano ostatecznie w 1906 roku. Natomiast w 1909 roku zapadła decyzja, by w tym miejscu wybudować ratusz. Do dziś magistrat z wieżą zegarową jest siedzibą władz samorządowych Olsztyna.
http://fakty.interia.pl/warminsko-mazurskie/news-22-ludzkie-szkielety-odkryto-na-budowie-w-centrum-olsztyna,nId,1827398
You might also like
3 osoby nie żyją w wyniku wypadku z udziałem autokaru przewożącego dzieci
Policjanci, strażacy, oraz służby medyczne pracują na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze krajowej nr 51 w okolicach miejscowości Kabikiejmy w gminie Dobre Miasto. W wyniku zderzenia 5
Czeka nas wyjątkowo atrakcyjny weekend w mieście
Festyn “Bezpieczny Olsztyn”, piknik “Druga strona Łynostrady”, a na zakończenie koncert grupy Czerwony Tulipan – to jedne z najciekawszych propozycje na najbliższy weekend w Olsztynie. W sobotę w ramach Europejskich
Kolekcja teatraliów w Starym Ratuszu w Olsztynie
Do 31 marca można oglądać wystawę teatraliów, pochodzących ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz olsztyńskiego Teatru Jaracza. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego na 27 marca, pracownicy biblioteki przygotowali kolekcję