Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy przyjechała do ośrodka w Rybakach

Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy przyjechała do ośrodka w Rybakach

Uchodźcy z Mariupola i Donbasu rozpoczęli dzisiaj półroczny pobyt w ośrodkach w Rybakach i Łańsku. Przez najbliższe miesiące będą uczyć się języka polskiego i legalizować swój status, by móc zacząć samodzielne życie w Polsce.

Wczoraj późnym popołudniem 149 osób przyleciało 4 wojskowymi samolotami CASA z Zaporoża na lotnisko w Królewie Malborskim. Stamtąd autokarami zostali przewiezieni do ośrodka w Rybakach. W sumie do Polski ma przybyć 188 osób polskiego pochodzenia, pozostałe 39 ma przyjechać samochodami i pociągiem.
W pierwszych tygodniach mieszkający w Rybakach i Łańsku będą legalizować swój pobyt z pomocą pracowników urzędu do spraw cudzoziemców. Będą przebadani przez lekarzy, którzy określą ich stan zdrowia i konieczną dalszą pomoc medyczną.
W grupie, która teraz przyjechała do Rybak, jest około 60 dzieci. Już w najbliższy poniedziałek 30 listopada dzieci w wieku szkolnym rozpoczną naukę w szkołach w pobliskiej Stawigudzie. Osoby dorosłe będą się uczyć języka polskiego od 6 stycznia. Będą to codzienne trzygodzinne zajęcia, które potrwają do czerwca.
Dla najmłodszych dzieci w wieku 2-5 lat w ośrodku zorganizowano “klub malucha”. Przez kilka godzin dziennie dzieci będą mogły się bawić i brać udział w zajęciach pod opieką przedszkolanek.
To druga grupa uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Starając się o wyjazd do Polski, musieli oni wykazać pochodzenie polskie. Jedna osoba w rodzinie musiała posiadać Kartę Polaka.
Tak jak w przypadku osób sprowadzonych w styczniu, ta grupa będzie uzyskiwać pozwolenia na pobyt stały. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to również, że osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.
Osoby ewakuowane w styczniu z Donbasu przez sześć miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie przeszły aklimatyzację, uczyły się polskiego i przygotowywały do osiedlenia w Polsce; dzieci chodziły do polskiej szkoły. Aby im pomóc, uruchomiono bank ofert, który gromadził informacje o wszelkich formach pomocy, jaką zadeklarują samorządy, instytucje czy osoby prywatne.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/uchodzcy-z-mariupola-i-donbasu-rozpoczeli-program-adaptacyjny-w-polsce/v2z7t8

Previous Olsztyńska prokuratura bada kradzieże ludzkich szczątków
Next Olsztyńscy radni uchwalili nowe stawki podatkowe

You might also like

Wiadomości Region

Pijany 35 – latek wiózł 5- letnią córkę na lotnisko

Kara 2 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi, który jadąc z 5-letnią córką pomylił drogi i wjechał do rowu. Jak się okazało mężczyzna był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego

Wiadomości Region

Ostróda: Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23 – latka

Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23-latka z Ostródy, który został ugodzony nożem. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze, sprawca miał zostać zaatakowany przez 23-latka i jego kolegów w pobliżu

Wiadomości Region

Dwie młode kobiety zginęły, a dwie inne zostały ranne w wypadku pod Elblągiem

Dwie młode kobiety zginęły, a dwie inne zostały ranne w wypadku samochodowym, do którego doszło w niedzielę nad ranem na drodze krajowej nr 22 między Elblągiem a Malborkiem. Nastolatki wracały