Były prezydent Olsztyna będzie składał apelację do sądu II instancji
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski skazany przez sąd w Ostródzie za gwałt będzie składał apelację od wyroku do sądu II instancji. Sąd rejonowy w Ostródzie właśnie sporządził pisemne uzasadnienie wyroku.
Pisemne uzasadnienie w tej sprawie jest obszerne, liczy blisko 160 stron. Zostało właśnie wysłane do stron postępowania.
21 września sąd rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na karę 5 lat bezwzględnego więzienia. Były prezydent został uznany winnym zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały zarzuty dotyczące molestowania. Wyrok nie jest prawomocny.
14 dniowy, określony przepisami termin na sporządzenie przez sąd pisemnego uzasadnienia wyroku, został przedłużony do 18 grudnia z uwagi na to, że sprawa była obszerna i skomplikowana. Sąd w Ostródzie dotrzymując tego terminu, sporządził uzasadnienie.
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która oskarżała Małkowskiego, nie otrzymała jeszcze pisemnego uzasadnienia z sądu w Ostródzie. Rzecznik prokuratury Adam Kozub powiedział, że prokurator, gdy tylko otrzyma uzasadnienie, zapozna się z nim i podejmie decyzję o ewentualnym zaskarżeniu wyroku.
Poza wyrokiem bezwzględnego więzienia sąd rejonowy w Ostródzie zakazał byłemu prezydentowi Olsztyna przez sześć lat kontaktować się z główną pokrzywdzoną. Małkowski ma też zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji samorządu terytorialnego przez sześć lat. Proces z uwagi na charakter zarzucanych Małkowskiemu czynów odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Niejawne było także uzasadnienie ustne wyroku. Były prezydent zgodził się na podanie pełnych danych i publikację swego wizerunku.
Sprawa przed ostródzkim sądem trwała cztery lata, jej akta liczą 52 tomy, a wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.
Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych, kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/ostroda-obronca-b-prezydenta-olszyna-zapowiedzial-apelacje-od-wyroku-za-gwalt/frd04p
You might also like
Mikołajki w olsztyńskim Schronisku dla Zwierząt
Olsztyńskie Schronisko dla Zwierząt oraz Stowarzyszenie Zwierzyniec Św. Franciszka zapraszają wszystkich wielbicieli i sympatyków zwierząt do udziału w niezwykłej imprezie mikołajkowej, która odbędzie się 7 i 8 grudnia w godz.
Olsztyńskie MPK kupiło 18 niskopodłogowych autobusów
Za 22,5 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Olsztynie kupiło 18 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów, przeznaczonych do przewozu mieszkańców na najbardziej uczęszczanych trasach. Autobusy dostarczy firma Solaris z Bolechowa. Gminna
Urząd marszałkowski ujawnił nazwiska kandydatów na dyrektora olsztyńskiego teatru
Urząd marszałkowski w Olsztynie ujawnił siedem nazwisk kandydatów na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza. Na liście tej brakuje czterech kandydatów, którzy nie wyrazili zgody na publiczne podanie swoich nazwisk.