Dlaczego inwestorzy zagraniczni stawiają na Warmię i Mazury?
Dogodne położenie, duża liczba osób gotowych do podjęcia pracy i ich kwalifikacje, ceny nieruchomości, atrakcyjność turystyczna regionu oraz możliwość współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami to główne czynniki zachęcające zagraniczne firmy do inwestowania na Warmii i Mazurach.
Te i inne wnioski z raportu “Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie warmińsko-mazurskim” zostały zaprezentowane w czwartek 10 marca podczas konferencji organizowanej przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.
– W naszym regionie mile widziane są zarówno duże koncerny międzynarodowe, jak i te mniejsze firmy – zapewniał na konferencji marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Czekamy na wszystkie przedsiębiorstwa, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju Warmii i Mazur, ale służą także wzmocnieniu powiązań międzynarodowych.
Zaprezentowany raport jest jednym z etapów projektu „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w wybranych województwach Polski – analiza porównawcza”. Biorą w nim udział łącznie cztery województwa: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i warmińsko-mazurskie (we współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).
– Dzisiejsza konferencja jest podsumowaniem cyklu badań inwestycji zagranicznych, przeprowadzonych w czterech regionach – powiedział prof. dr hab. Włodzimierz Karaszewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Polska bardzo potrzebuje kapitału – w tym tego zagranicznego. Jego napływ jest niezbędny do utrzymania obecnego tempa wzrostu PKB. Dużą rolę do odegrania mają tutaj gminy, które powinny zachęcać inwestorów do zaangażowania.
Raport powstał na podstawie badania dotyczącego inwestycji zagranicznych w danym regionie (wzięły w nim udział gminy oraz firmy z kapitałem zagranicznym). Celem badania było m.in. pogłębienie wiedzy o oddziaływaniu kapitału zagranicznego na gospodarkę województwa, poznanie czynników, które decydują o wyborze Warmii i Mazur jako miejsca inwestycji, roli władz samorządowych w procesie inwestycyjnym, a także ocena perspektyw rozwoju przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego.
– Dzięki opracowaniu raportu wiemy, w jaki sposób na inwestycje patrzą samorządy i przedsiębiorcy. Teraz możemy wdrażać wnioski – powiedziała dr hab. Wiesława Lizińska z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM. – Przedsiębiorstwa zagraniczne nie są wyizolowanymi jednostkami zewnętrznymi, ale aktywnymi uczestnikami życia gospodarczego regionu. Często cechują się one wyższymi średnimi wynagrodzeniami i wyższą wydajnością pracy. Dlatego włączenie przedsiębiorstw zagranicznych w gospodarkę regionu nie powinno budzić obaw, ponieważ jest to szansa na postęp w rozwoju województwa.
You might also like
Ponad 160 tysięcy dzieci z Warmii i Mazur otrzyma pięciuset złotowe świadczenie
Ponad 160 tysięcy dzieci z Warmii i Mazur otrzyma nowe, pięciuset złotowe świadczenie – szacuje urząd wojewódzki.Wczoraj prezydent podpisał ustawę wprowadzającą w życie program Rodzina 500 plus. Zakłada on wypłatę
Sąd oddalił pozew rodziny Szczepańskich o 2 mln odszkodowania
Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił dzisiaj pozew rodziny Warmiaków, mieszkających w Niemczech, którzy domagali się od Skarbu Państwa dwóch mln zł odszkodowania za pozostawione po wyjeździe z Polski gospodarstwo rolne.
Jerzy W. przyznał się do zabójstwa swojej żony
Policjanci zatrzymali 58-letniego mieszkańca gminy Olsztynek, który jest podejrzany o zabójstwo żony. Jerzy W. zakopał ciało kobiety w przydomowym ogródku. O zaginięciu kobiety poinformował policję je syn, zaniepokojony jej nieobecnością.