Od początku lipca można zwiedzać  poniemieckie bunkry w nadleśnictwie Spychowo

Od początku lipca można zwiedzać poniemieckie bunkry w nadleśnictwie Spychowo

W nadleśnictwie Spychowo na Mazurach powstał szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, które są pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry można zwiedzać od początku lipca.
Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie XX wieku stanowiła część linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie. Ścieżka edukacyjno-historyczna ma kształt pętli o długości blisko 5 km i przebiega przez lasy w pobliżu wsi Połom, w której zwiedzający mogą zostawić samochody na postoju.
Utworzenie tej ścieżki było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo. Uporządkowano wnętrza i otoczenie schronów, wycięto zarośla utrudniające wejście i odtworzono fragmenty dawnych okopów. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.
Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa kilka lat temu odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Dzięki temu turystom udostępniono obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.
Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. schron bojowy do prowadzenia ognia czołowego i różnych typów tzw. schrony bierne, które miały ochraniać piechotę przed ostrzałem artyleryjskim wroga. Dodatkową atrakcją jest rów przeciwpancerny z 1944 r. oraz liczne wykonane z betonowych kręgów stanowiska dla pojedynczych żołnierzy, nazywane potocznie “garnkami Kocha” (od nazwiska ostatniego gauleitera i nadprezydenta prowincji wschodniopruskiej Ericha Kocha i niemieckiego słowa “Kochtopf”, oznaczającego naczynie do gotowania).
Szlak turystyczny “Fortyfikacje wokół Spychowa” jest drugim w woj. warmińsko-mazurskim “skansenem bunkrów”, przygotowanym przez leśników. Od dwóch lat w Nadleśnictwie Orneta można zwiedzać poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Tamtejsza ścieżka historyczna ma kształt pętli o długości 3 km i prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei.

http://fakty.interia.pl/warminsko-mazurskie/news-lesnicy-z-mazur-udostepnili-turystom-poniemieckie-bunkry,nId,2228730

Previous Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne nagrodzone prestiżowym certyfikatem
Next Synoptycy ostrzegają przed burzami

You might also like

Wiadomości Region

21-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego utonął w jeziorze Żabinki

21-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego utonął w jeziorze Żabinki koło Kruklanek. Mężczyzna przebywał nad jeziorem w towarzystwie znajomych. W pewnym momencie wpadł do wody. Około godziny 3.00 na miejsce została wezwana

Wiadomości Region

W Kętrzynie rozpoczął się proces księdza oskarżonego o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces księdza Jarosława M., który jest oskarżony o dopuszczenie się do tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia. Ze względu

Wiadomości Region

Ekipa poszukiwawcza odnalazła 86 – latka cierpiącego na Alzheimera

Policjanci z Olsztyna podczas akcji poszukiwawczej 86-letniego mieszkańca gminy Biskupiec wraz ze strażakami PSP z Gdańska odnaleźli skrajnie wyziębionego mężczyznę. Mężczyzna cierpiący m.in. na Alzheimera może mówić o wielkim szczęściu.