Pola Grunwaldu były wyjątkowo bezpieczne
Wielotysięczny tłum, masowy ruch pojazdów na lokalnych drogach, wypełnione parkingi, liczne stragany i setki rycerzy przygotowanych do walki – to wyzwanie z jakim w sobotę zmierzyli się policjanci. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników inscenizacji. Na szczęście nie odnotowano żadnych wypadków ani poważnych zdarzeń kryminalnych.
Największym wyzwaniem dla policjantów było sobotnie zabezpieczenie inscenizacji bitwy. Tego dnia na Polach Grunwaldu i drogach na nie prowadzący pracowało kilkudziesięciu policjantów – funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie przy wsparciu Oddziału Prewencji Policji z Olsztyna oraz jednostek policji z sąsiednich powiatów.
Najważniejsze dla policjantów było skuteczne zorganizowanie masowego ruchu pojazdów w niewielkiej miejscowości tak, by można było bez problemów do niej dotrzeć, a później bez przeszkód powrócić do domu. Według organizatorów inscenizacji w tym roku wzięło w niej udział około 65 tys. uczestników, z których większość na miejsce bitwy dotarła prywatnymi samochodami, wypełniając nimi wyznaczone miejsca parkingowe. Ze względu na tak dużą liczbę przyjezdnych na drogach dojazdowych do pola bitwy miejscowo pojawiały się chwilowe utrudnienia – spowalniając ruch samochodowy, jednak dzięki pracy policjantów były płynnie i systematycznie usuwane. Na drogach w rejonie Pól Grunwaldzkich nie doszło do żadnego wypadku.
Szczęśliwie skończyła się też przygoda dla 4 chłopców, którzy zagubili się w tłumie. Do policyjnego punku ustawionego w pobliży grunwaldzkiego pomnika przyprowadzili ich uczestnicy inscenizacji. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy i wyposażeniu dzieci w numery telefonów do opiekunów, które miały napisane na rękach już po kilku minutach bezpiecznie wróciły pod opiekę rodziców.
Policjanci przy współpracy z organizatorem inscenizacji regularnie informowali publiczność, że w przypadku takiej sytuacji po pomoc należy przyjść do wyznaczonego punktu.
W nocy jeszcze przed inscenizacją bitwy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież z terenu obozowiska zbroi rycerskiej 53-latek i o 5 lat starszy jego towarzysz trafili do policyjnego aresztu. Innych poważniejszych zdarzeń kryminalnych funkcjonariusze nie odnotowali.
http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/22863,Ostroda-Policjanci-podsumowali-zabezpieczenie-inscenizacji-Bitwy-pod-Grunwaldem.html
You might also like
Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wypadku na krajowej 16
Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wypadku na trasie krajowej numer 16. Na wysokości Kromerowa między Olsztynem a Biskupcem zderzyły się: motocykl i cztery osobowe auta. Do wypadku
Wielkanoc na drogach regionu: 1 osoba nie żyje, 22 rannych
Od piątku na drogach Warmii i Mazur doszło do 18 wypadków, w wyniku których 1 osoba zginęła, a 22 zostało rannych. Policjanci ujawnili również 33 nietrzeźwych kierujących. Podczas tegorocznych świąt
Prawie 350 tys. odszkodowania dla rodziny przesiedleńców z Gietrzwałdu
Kwotę 346 tys. zł odszkodowania za pozostawione przed 40 laty gospodarstwo rolne w gminie Gietrzwałd po wyjeździe na stałe do RFN przyznał w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie rodzinie rdzennych