30 tys. widzów obejrzało rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem
Ponad tysiąc rekonstruktorów historycznych uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, a kolejne 30 tys. osób przyjechało na Pola Grunwaldu, aby obejrzeć inscenizację. W wydarzeniu brało udział ponad tysiąc rekonstruktorów z Polski, innych europejskich krajów, a nawet z RPA. Bitwa rozpoczęła się o godz. 15 i trwała godzinę.
Zanim rozpoczęły się walki pomiędzy rycerzami polsko-litewskimi i sprzymierzonymi Zakonu po polu bitwy jeździli tatarscy zwiadowcy. Ich oryginalne stroje i konie wzbudzały zachwyt widzów. Sygnał do rozpoczęcia inscenizacji dały wystrzały z bombard odpalonych m.in. przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego i marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.
Scenariusz inscenizacji był zgodny z prawda historyczną: najpierw pokazano, jak Krzyżacy napadali na przygraniczne polskie wsie, następnie informowano o wiciach, jakie polscy posłowie rozsyłali po całym kraju. Przed samą bitwą ukazano modlącego się Jagiełłę i zniecierpliwionego księcia Witolda, który namawiał króla do ataku na rycerzy Zakonu.
Gdy rycerze obu stron zaczęli się ścierać najpierw szala zwycięstwa przechylała się na stronę Zakonu. Dopiero pod koniec bitwy siły polsko-litewskie zaczęły odnosić zwycięstwo. Pokazano krzyżackie wozy taborowe, opowiedziano o zakonnej technice wojskowej.
Na koniec trwającej godzinę inscenizacji ciało Ulryka von Jungingena (w tej roli niezmiennie od lat Jarosław Struczyński) na wozie przewieziono przed oblicze Jagiełły (w jego postać wciela się także niezmiennie Jacek Szymański). Przy gromkich brawach widowni rycerze zeszli z pola walki.
https://olsztyn.onet.pl/bitwa-pod-grunwaldem-kolejna-inscenizacja-na-polach-grunwaldu/58zwblr
You might also like
Po fali upałów nadchodzą groźne burze
Po fali upałów, jakie przez ostatnie dni przetaczały się w Polsce, nadchodzą groźne burze. Możliwe będą także silne porywy wiatru, grad, a nawet trąby powietrzne. Przez ostatnie dni w Polsce
Rozbito grupę przestępczą odpowiedzialną za legalizowanie pobytu cudziemców
Nawet pół tysiąca obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii czy Iraku mogło przebywać w Polsce nielegalnie. Funkcjonariusze CBŚP i straży granicznej, wraz z prokuraturą, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się legalizowaniem pobytu cudzoziemców
Wzrosła lista zakażonych koronawirusem w Polsce
Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał do Polski pierwszy zakażony pacjent – przekazał na konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Liczba osób,