Noc Perseidów w Parku Centralnym
Zbliża się kolejna noc perseidów. Dlatego 10 sierpnia Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje wspólne oglądanie tego pokazu w Parku Centralnym.
Perseidy są rojem meteorów, którego orbita przecina się z orbitą ziemską w lipcu i sierpniu. Dlatego właśnie w tych miesiącach można podziwiać na nocnym niebie niezwykły spektakl “spadających gwiazd”. Szczególnie intensywnie zjawisko występuje między 9 a 14 sierpnia. Dlatego 10 sierpnia Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje wspólne oglądanie tego pokazu.
Będzie m.in. mobilne planetarium, stanowisko, na którym będzie można nauczyć się obsługi obrotowej mapy nieba oraz – pierwszy raz – stoisko CoperniCoin z niezwykłym tokenem okolicznościowym Kopernika.
Warmińska Noc Perseidów w pobliżu Tartaku Raphaelsohnów i Zajezdni Trolejbusowej zacznie się w sobotę (10 sierpnia) o 18:00.
Program:
*** Mobilne planetarium – zajezdnia trolejbusowa
seanse o godz. 18:30, 19:15, 20:00, 20:45 i 21:30
*** Tartak Raphaelsohnów – prelekcje popularnonaukowe
18:00 – Skąd się biorą “spadające gwiazdy”? – prelekcja dla dzieci
19:00 – Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?
20:00 – Tajemnica zodiaku
21:00 – Badania Księżyca – za miliony i za darmo
*** Park Centralny – fontanna
20:30 – pokaz kriogeniczny
22:00 – astronomiczno – muzyczne opowieści o niebie
Prowadzenie – Leszek Błaszkiewicz, Bartosz Dąbrowski
https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/niezwykly-pokaz-nie-tylko-na-niebie.html
You might also like
Przedłuża się modernizacja ulicy Partyzantów
Przedłuża się modernizacja ulicy Partyzantów w Olsztynie. Ze względu na planowaną przerwę zimową prace na odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda Bema mogą zakończyć się dopiero w
Dwoje dzieci zostało porzuconych w “oknie życia”
Dwumiesięczna dziewczynka i półtoraroczny chłopiec zostali porzuceni w olsztyńskim “oknie życia”. Policja próbuje ustalić tożsamość dzieci. Policja przesłuchała księdza i zakonnicę, którzy je znaleźli, sprawdza również zapisy z monitoringu. Dzieci
Toksyny prawdopodobną przyczyną masowego zatrucia pokarmowego w Dobrym Mieście i w Olsztynie
Toksyny wytwarzane przez bakterię bacillus cereus, czyli laseczkę woskową, była prawdopodobnie przyczyną masowego zatrucia pokarmowego pacjentów szpitala w Dobrym Mieście i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie – poinformował sanepid.