Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu

Najbliższej nocy czeka nas zmiana czasu, podczas której cofniemy wskazówki naszych zegarków o godzinę. Oprócz Polski robi tak 70 innych krajów.

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 26 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 29 marca 2015 r.
We wszystkich państwach, należących do Unii Europejskiej (z wyjątkiem Islandii) do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: “Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje także w innych krajach, znajdujących się poza kontynentem europejskim. Należą do nich państwa Ameryki Północnej, Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Podobna sytuacja występuje w Ameryce Południowej, gdzie zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie.
Od 26 października czas zimowy ponownie będzie obowiązywał w Rosji. Na początku lipca 2014 roku przywróciła go rosyjska Duma Państwowa po tym, jak w lutym 2011 roku zrezygnował z niego ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew. Narzucenie permanentnego czasu letniego przez Miedwiediewa nie zostało dobrze przyjęte przez wielu Rosjan, m.in. dlatego, że zimą zmuszało miliony ludzi do rozpoczynania pracy w ciemnościach. W grudniu słońce nie pojawia się bowiem w Moskwie nad horyzontem do godz. 10 rano.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/godzina-snu-w-prezencie-dzis-przestawiamy-zegarki,147202,1,0.html

Previous 24 - latek zatrzymany za kradzież i znęcanie się nad rodziną
Next Kilkuset mieszkańców Korsz protestowało przeciwko działalności zakładu utylizacji akumulatorów

You might also like

Wiadomości Kraj

Wybrano nowych marszałków Sejmu i Senatu

Marek Kuchciński z PiS nowym marszałkiem Sejmu. Zagłosowało za nim 409 posłów. Marszałkiem Senatu został wybrany Stanisław Karczewski (PiS). Posłowie odrzucili jednak wniosek PSL o zwiększenie liczby wicemarszałków Sejmu do

Wiadomości Kraj

Wyjątkowo tragiczna noc sylwestrowa

W noc sylwestrową straż pożarna interweniowała 1664 razy, z czego 828 interwencji dotyczyło pożarów, w których zginęło pięć osób. Do północy strażacy wyjeżdżali 987 razy, w tym 354 razy do

Wiadomości Kraj

Trwa II tura wyborów szamorządowych

W 890 gminach otwarto lokale wyborcze w II turze wyborów samorządowych, w których o wybór ubiega się 1774 kandydatów; do głosowania uprawnionych jest ponad 16 mln osób. Do godz. 21