Sąd Rejonowy w Szczytnie zdecyduje o statusie Saudyjczyka w związku z tajnymi więzieniami CIA

Sąd Rejonowy w Szczytnie zdecyduje o statusie Saudyjczyka w związku z tajnymi więzieniami CIA

Sąd Rejonowy w Szczytnie ma w poniedziałek zdecydować, czy Saudyjczyk Mustafa Al-Hawsawi może być pokrzywdzonym w śledztwie dot. tajnych więzień CIA w Polsce. Prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Krakowie takiego statutu a-Hawsawiemu nie przyznała.
Mustafa al-Hawsawi jest obywatelem Arabii Saudyjskiej, który od 2006 r. jest więziony w Guantanamo, gdzie trafił podejrzewany o przynależność do Al-Kaidy. W drodze do bazy wojskowej w Guantanamo al-Hawsawi miał być przetrzymywany w kilku tajnych więzieniach na terenie Europy, w tym w Starych Kiejkutach pod Szczytnem.
Akta sprawy dotyczące Mustafy al-Hawsawiego są w Szczytnie od marca. Do tego sądu trafiło bowiem zażalenie pełnomocników Saudyjczyka na decyzję krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej z marca 2014 r. dotyczącą tego, że nie należy mu się status pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Prokuratura twierdzi, że nie ma dowodów na to, iż Saudyjczyk był w naszym kraju więziony. Z dokumentów, jakie mają śledczy, ma wynikać jedynie, że był on przetrzymywany na Litwie.

[box title=”Radca prawny Olsztyn” color=”#333333″]Radca prawny Olsztyn[/box] Odmiennego zdania są adwokaci Al-Hawsawiego. Wspierając się raportem Senatu USA z grudnia 2014 r., który wymienia Al-Hawsawiego, twierdzą, że Saudyjczyk nie tylko był w Polsce więziony, ale i poddawany torturom. Z tego powodu pełnomocnik Al-Hawsawiego chciał nawet, by sprawą zajął się wyższy rangą Sąd Okręgowy w Olsztynie, przez co akta przez kilka tygodni krążyły między Szczytnem a Olsztynem. Sąd w Olsztynie ostatecznie uznał, że szczycieński sąd jest władny zdecydować o tym o statusie Al-Hawsawiego.
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, odnosząc się wcześniej do twierdzeń pełnomocników Saudyjczyka podała, że złożyła do USA wniosek o udostępnienie pełnej wersji raportu Senatu USA, ale pozostał on bez odpowiedzi. Wniosek ten był szóstym wnioskiem o pomoc prawną do USA w śledztwie dot. tajnych więzień CIA w Polsce. Do tej pory Polska uzyskała odpowiedź na pierwszy – odmowną “ze względu na bezpieczeństwo narodowe” USA.
Sprawę Al-Hawsawiego pilotują przed polskimi sądami Fundacja Helsińska i londyńska organizacja pozarządowa REDRESS zajmująca się pomocą ofiarom tortur.
Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.
W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie bada się, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.
Status pokrzywdzonych w śledztwie mają trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd Al-Rahim Al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash.
W styczniu ub.r. krakowska prokuratura ujawniła, że w śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Nie podano, ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono. Media podawały, że chodzi o b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/sad-zdecyduje-o-statusie-al-hawsawiego-ws-wiezien-cia-w-polsce/54vf1w

Previous Rozpoczęło się głosowanie na projektu budżetu obywatelskiego
Next Aresztowano 32 - latka podejrzanego o napad na kobietę korzystającą z bankomatu

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Zbliża się 14. kwesta na rzecz olsztyńskich cmentarzy

Przed nami 14. kwesta na rzecz dawnych nekropolii. Urząd Miasta do kwestowania zaprasza nie tylko znanych olsztynian. To już tradycja, że przy okazji 1 listopada na terenie olsztyńskich nekropolii pojawiają

Wiadomości Olsztyn

Międzynarodowa Noc Muzeów

W najbliższą sobotę odbędzie się Międzynarodowa Noc Muzeów na olsztyńskim zamku.  Muzeum Warmii i Mazur zaprasza  w godz. 19-24. W programie: 19.00 – wernisaż wystawy ,,Warmia Marii Zientary-Malewskiej” – wystawa

Wiadomości Olsztyn

Mieszkanka Zatorza trzy razy w ciągu jednej nocy weszła w konflikt z prawem

Mieszkanka Zatorza za zakłócanie ciszy nocnej najpierw została ukarana mandatem karnym, a przy kolejnej interwencji tej samej nocy policjanci sporządzili wniosek do sądu o jej ukaranie. Jakby tego było mało,