Do ponad 660 szkół dotarły kolejne maile z informacją o ładunkach wybuchowych

Do ponad 660 szkół dotarły kolejne maile z informacją o ładunkach wybuchowych

Do ponad 660 szkół w całej Polsce dotarły dziś kolejne maile z informacją o podłożonych w nich ładunkach wybuchowych. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Policja powołała specjalny zespół zajmujący się namierzeniem wywołujących je sprawców.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, 663 szkoły zgłosiły dziś fakt otrzymania drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie szkoły. W każdym przypadku dyrektorzy placówek informowali odpowiednie służby, które przeprowadzały tzw. sprawdzenia pirotechniczne.
W 481 szkołach, po sprawdzeniu przez służby, matury rozpoczęły się punktualnie o godz. 9, czyli zgodnie z harmonogramem. Jednak w 181 placówkach egzaminy miały opóźnienie. W jednej ze szkół – Zaocznym Liceum Ogólnokształcącym “Cosinus” w Gorzowie Wielkopolskim – ewakuowano zdających. Matura została przerwana i przełożona na czerwiec.
W tym przypadku, podobnie jak wczoraj, na skrzynki mailowe szkół również przyszły wiadomości z ostrzeżeniem o podłożonych ładunkach wybuchowych, które miały eksplodować w szkołach w czasie egzaminów maturalnych. Jak ustalił nieoficjalnie Onet, wszystkie maile mają podobną treść, w której znajdują się m.in. takie słowa kluczowe, jak “bomba”, “materiał łatwopalny”, “detonacja”, “masakra”, “zginą ludzie”, “to nie żart”.
Adresy mailowe, z których wychodzą takie informacje, rozpoczynają się przeważnie od jakiegoś pseudonimu, a kończą “@secmail.pro”. To domena z tzw. Darknetu, czyli przestrzeni w sieci, niewidocznej dla wyszukiwarek internetowych. Pojawiły się tam już także “poradniki dla bojowników”, instruujące, jak wysłać anonimowe maile do szkół. Wynika z nich, że za jednym zamachem można wysłać ostrzeżenie o bombie do 10 placówek, a potem wielokrotnie to powtarzać. Podane są nawet listy szkół w poszczególnych województwach.
W związku z tym, że skala “bombowych żartów” jeszcze się zwiększyła (wczoraj fałszywe alarmy odnotowano w 220 szkołach, dziś było ich już trzy razy więcej), policja powołała specjalny zespół do ustalenia ich sprawców. Składa się z funkcjonariuszy Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, jego terenowych oddziałów oraz policjantów pionu kryminalnego. Zajmują się oni monitorowaniem sieci i forów internetowych, na których następuje wymiana informacji dotyczących tego typu działalności. Prowadzą też inne działania operacyjne, zmierzające do ustalenia sprawców fałszywych alarmów .
Pierwsze maile z ostrzeżeniami o podłożonych rzekomo ładunkach wybuchowych, które mają eksplodować w czasie matur, zaczęły pojawiać się na szkolnych skrzynkach mailowych już od 2 maja. Policjanci jeszcze wcześniej wiedzieli o tym, że nastąpi “kaskadowa próba zablokowania matur”. Informacje uzyskała właśnie z monitorowania wspomnianego Darknetu. Już 2 maja wysłała ostrzeżenia o tym do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także innych instytucji i urzędów oraz szkół.
Policja przypomina, że za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi do ośmiu lat więzienia. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

https://olsztyn.onet.pl/matury-2019-alarmy-bombowe-w-szkolach-policja-powolala-specjalny-zespol/wwe7rqv

Previous Wracają połączenia autobusowe Olsztyn - Barczewo
Next Znamy nazwiska kandydatów do Parlamentu Europejskiego

You might also like

Wiadomości Kraj

Kolejny transport szczepionek jest w drodze do Polski

Kolejny transport szczepionek jest w drodze do Polski. Dzięki zmianie przelicznika z pięciu na sześć dawek szczepionki z jednej fiolki, o około 20 procent. zwiększy się ich zasób. W poniedziałek

Wiadomości Kraj

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Warmii i Mazurach

11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia zakończyła się I Wojna Światowa. W rocznicę tych historycznych wydarzeń w większości polskich miast trwają okolicznościowe

Wiadomości Kraj

Tragiczny wypadek polskiego autobusu w Niemczech

Wypadek polskiego autobusu w Niemczech. Zginęło w nim co najmniej dziewięć osób. 40 osób jest rannych, w tym kilka ciężko. Do zdarzenia doszło na autostradzie A4 w pobliżu Drezna. W