Dom dziecka w Lidzbarku ma nowe kierownictwo
Rozstrzygnięto konkurs na nowego dyrektora domu dziecka w Lidzbarku. Poprzednie kierownictwo zostało odwołane w związku z podejrzeniem znęcania się nad wychowankami.
Nowa dyrektor obejmie obowiązki od lutego. Konkurs na to stanowisko ogłoszono po ujawnieniu pod koniec. roku niewłaściwych zachowań części personelu wobec wychowanków. Po wszczęciu przez prokuraturę dochodzenia w tej sprawie, władze stowarzyszenia zwolniły jednego z wychowawców, dyrektorkę i jej zastępcę.
Odsunięcia od kontaktu z dziećmi poprzedniego kierownictwa domagało się biuro Rzecznika Praw Dziecka, które po skontrolowaniu placówki oceniło, że mogło dochodzić tam do “naruszenia praw dziecka”. Rzecznik zalecił wówczas zapewnienie wychowankom stałej opieki psychologiczno-pedagogicznej. Jednocześnie skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Nieprawidłowości potwierdziła również kontrola przeprowadzona przez starostwo w Działdowie, które nadzoruje lidzbarski dom dziecka. Stwierdzono, że dochodziło tam do stosowania kar pozaregulaminowych.
Jedną z bezprawnych metod dyscyplinowania było zamykanie wychowanka na 2-3 godziny w izolatce przeznaczonej dla chorych. Za najbardziej drastyczny kontrolerzy uznał przypadek potraktowania chłopców, którzy obrzucili ściany jadalni owocami kiwi: na oczach innych dzieci byli oni polewani przez dyrektorkę wodą z sokiem tych owoców, co miało charakter publicznej kary i mogło być dla nich upokarzające.
Dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad wychowankami prowadzi Prokuratura Rejonowa w Ostródzie. Dotychczas nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledczy zapowiedzieli, że wszyscy podopieczni placówki zostaną przesłuchani przez sąd w obecności psychologa i opiekunów.
Działający od ponad pięciu lat dom dziecka w Lidzbarku to dwie sąsiadujące ze sobą niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których przebywa 44 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Obie placówki miały bardzo dobrą opinię. Były wielokrotnie kontrolowane i nie stwierdzono wcześniej żadnych uchybień.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019385,title,Wymieniono-kierownictwo-domu-dziecka-w-Lidzbarku-w-ktorym-znecano-sie-nad-podopiecznymi,wid,17197453,wiadomosc.html
You might also like
Olecko: Rodzice zatrzymani po śmierci 9 – miesięcznego dziecka
W Olecku zmarło 9 – miesięczne dziecko. Decyzją prokuratora policja zatrzymała jego rodziców. Wczoraj po godz. 20.00 policja otrzymała wiadomość o śmierci dziecka. Przybyły na jej wezwanie lekarz potwierdził zgon
“Wędrowna Akademia Kultury” dofinansuje edukację kulturalną
Nawet 5 tys. zł dotacji można uzyskać na realizację pomysłów związanych z edukacją kulturalną. Celem konkursu “Wędrowna Akademia Kultury” jest propagowanie współdziałania pomiędzy sferą kultury, a sferą edukacji w realizowaniu
15 gmin musi do końca czerwca zbudować sieci kanalizacyjne i wodociągowe
Urząd marszałkowski podpisał umowy z 15 gminami na sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Środki pochodzą jeszcze z unijnej perspektywy finansowej 2007-13. Łączna kwota dofinansowania to ponad 5 milionów złotych. Realizacja inwestycji,