Ekolodzy sprowadzą do mazurskich lasów kolejne rysie

Ekolodzy sprowadzą do mazurskich lasów kolejne rysie

Ekolodzy z organizacji WWF Polska sprowadzą z Estonii sześć rysi i osadzą je w mazurskich lasach. Ma to pomóc w ratowaniu nielicznej populacji tych drapieżników w północno-wschodniej Polsce.

Służby ochrony przyrody zezwoliły na wypuszczenie w ciągu najbliższych dwóch lat na Mazurach sześciu rysi. Pierwszy osobnik ma zostać odłowiony i sprowadzony z Estonii do końca marca.
Od 2012 roku w Puszczy Piskiej osiedlono już cztery estońskie rysie, z których trzy przeżyły w nowych warunkach. Działania będą kontynuowane ze względu na pogarszającą się sytuację tego gatunku. Ubiegłoroczne zimowe tropienia rysi na Mazurach i Podlasiu pokazało, że liczebność tych drapieżników nie przekracza 40 osobników. Wcześniejsze szacunki mówiły, że na tym obszarze żyje 60-70 rysi. Dlatego populacja powinna być zasilana osobnikami z zewnątrz, inaczej nie przetrwa.
Odławianie rysi w ich naturalnym środowisku i sprowadzanie do Polski jest jedną z dwóch metod wzmacniania nizinnej populacji tych zwierząt. Druga, nazwana “born to be free” polega na wypuszczaniu i stopniowym oswajaniu z naturą młodych rysi urodzonych w niewoli.
W ramach tego samego projektu przesiedlone osobniki są śledzone przy pomocy nadajników GPS zamontowanych w obrożach telemetrycznych. Monitoring potwierdził, że rysie są niezwykle ruchliwe. Nie tylko swobodnie przemieszczają się po dużych kompleksach leśnych na Mazurach, ale jeden z nich zawędrował nawet do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, skąd wrócił do Puszczy Piskiej. Okazało się również, że rysie wielokrotnie przepływały przez niektóre mazurskie jeziora.
Ekolodzy z WWF Polska starają się wzmocnić populację jeleni i saren, które są głównym pożywieniem drapieżników. W ub. roku na Mazurach tworzyli “stołówki dla jeleniowatych”. W tym celu na śródleśnych polanach wysieli kilkadziesiąt hektarów lucerny i sadzili drzewa liściaste, które w przyszłości będą tzw. poletkami zgryzowymi.
Trwają też prace nad przygotowaniem “Planu Ochrony Północnego Korytarza Ekologicznego”, który ma ułatwić migrację rysi ze wschodu i rozprzestrzenianiu się tego gatunku na zachód od Wisły.
Projekt “Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem WWF Polska w tych działaniach jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Ambasadorem kampanii na rzecz ratowania rysi nizinnych został aktor Marcin Dorociński.
Rysie od 1995 roku podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej i jako zagrożone wyginięciem zostały wpisane do polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/ekolodzy-sprowadza-szesc-rysi-z-estonii/kptcd

Previous Prokuratura w Lidzbarku Warmińskim prowadzi dochodzenie w sprawie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej
Next Powstanie trasa turystyczno-rekreacyjna łącząca Barczewo, Dywity, Olsztyn oraz Purdę

You might also like

Wiadomości Region

Ostróda: Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23 – latka

Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23-latka z Ostródy, który został ugodzony nożem. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze, sprawca miał zostać zaatakowany przez 23-latka i jego kolegów w pobliżu

Wiadomości Region

Konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika”

Do 25 maja można składać prace na konkurs informatyczny „Szlakiem Mikołaja Kopernika” organizowany przez samorząd województwa. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Warmii i Mazur.

Wiadomości Region

Warmia i Mazury: Dwie osoby zginęły podczas nawałnic

Dwie osoby zginęły w województwie warmińsko-mazurskim podczas dzisiejszych nawałnic. W Elblągu wezbrany nurt rzeki porwał przechodzącą przez kładkę kobietę. Pod Działdowem zginął mężczyzna przygnieciony ścianą budynku. Mieszkanka Elbląga przechodziła przez