Forum Rozwoju Olsztyna wnioskuje do prezydenta w sprawie budżetu obywatelskiego
W 2019 roku mają zmienić się zasady określające sposób realizacji budżetów obywatelskich w całej Polsce. Jednak społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna uważają, że w stolicy Warmii i Mazur nie powinno się tak długo czekać i chcą, by pewne modyfikacje weszły tam już w tym roku.
W olsztyńskim ratuszu trwają obecnie prace nad przystosowaniem regulaminu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego do przepisów nowej ustawy, która weszła w życie 31 stycznia. Jedną z najważniejszych zmian jest ustalenie wysokości kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski. Od 2019 r. ma to być nie mniej niż 0,5 proc. wydatków miasta w ostatnim roku. Dodatkowo nowe przepisy gwarantują, że projekty zakwalifikowane do realizacji będą wpisane do budżetu miasta, a rada miasta nie może ich usuwać lub zmieniać w istotny sposób.
Tegoroczny OBO odbędzie się jeszcze na dotychczasowych zasadach, zmiany zaczną obowiązywać dopiero w przyszłorocznej edycji. Z takiego rozwiązania nie są jednak zadowoleni społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna, którzy są zdania, że pewne modyfikacje w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim są możliwe do wprowadzenia jeszcze w tym roku.
Kilka dni temu społecznicy złożyli w olsztyńskim magistracie wniosek o wprowadzenie zmian w regulaminie budżetu. W piśmie do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza przekonują, że w regulaminie OBO trzeba jasno opisać kwestie realizacji zwycięskich projektów, bo “brak uzgodnionych mechanizmów realnego wpływu wnioskodawców na sposób realizacji ich projektów może budzić poczucie zawiedzenia i negatywnie wpływać na postrzeganie OBO”.
Członkowie FRO chcą, aby projektodawcy byli na bieżąco informowani o postępach w realizacji ich projektu, a wszelkie zmiany powinny być z nimi uzgadniane i mogłyby być wprowadzane tylko za ich akceptacją. Dodatkowo są zdania, że pierwsze spotkanie z wnioskodawcami wybranego pomysłu powinno odbyć się w ciągu dwóch miesięcy od oficjalnego ogłoszenie wyników OBO. Na takim spotkaniu powinna zostać ustalona wersja realizacyjna projektu oraz harmonogram prac. Ich zdaniem do kontaktu z wnioskodawcami projektów powinien zostać wyznaczony konkretny pracownik jednostki realizującej dany pomysł.
https://olsztyn.onet.pl/fro-chce-zmian-w-olsztynskim-budzecie-obywatelskim/hksjqcl
You might also like
Zatrzymano podejrzanego o zdewastowanie grobów na olsztyńskim cmentarzu
Olsztyńska policja poszukuje sprawców dewastacji kilkudziesięciu nagrobków na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej. W poszukiwaniu sprawców pomóc ma monitoring. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli jedną z obecnych na cmentarzu osób, która przypominała
Od niedzieli kierowcy znów będą mogli korzystać ze skrzyżowania ulic przy Wysokiej Bramie
Od 22 listopada, kierowcy znów będą mogli korzystać ze skrzyżowania ulic 11 listopada, Skłodowskiej-Curie, Nowowiejskiego i pl. Jedności Słowiańskiej. W tej części miasta zostanie przywrócona stała organizacja ruchu. Na stałe
Piknik “Nauka też sztuka!”
Pisanie tajnych wiadomości niewidzialnym atramentem, poszukiwanie magicznych przeciwutleniaczy w napojach, badanie szczątków polskich dinozaurów m.in. takie zadania czekają na uczestników Rodzinnego Pikniku Polskiej Akademii Nauk. To już trzecia edycja