„Ida” nagrodzona Oskarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

„Ida” nagrodzona Oskarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

„Ida” Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To pierwszy polski film wyróżniony w tej kategorii przez Amerykańską Akademię Filmową.

W walce o Oscara „Ida” pokonała tak znakomite filmy jak nagrodzony Złotym Globem rosyjski „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa, „Mandarynki” Zazy Urushadzego, pacyfistyczną opowieść o konflikcie abchasko-gruzińskim, komediowe „Dzikie historie” Argentyńczyka Damiána Szifróna oraz piękne „Timbuktu” Abderrahmana Sissako, mauretańskiego reżysera, którego film w 2015 roku zdobył aż siedem Cezarów, najważniejszych francuskich nagród filmowych.
„Ida” jest pierwszym polskim filmem, który zdobył statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Wcześniej walczyło o nią aż 9 polskich filmów: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potop” Jerzego Hoffmana, „Ziemia obiecana”, Andrzeja Wajdy, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka , „Panny z Wilka”, „Człowieka z żelaza” i „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „W ciemności”Agnieszki Holland.

http://culture.pl/pl/artykul/ida-zdobywa-oscara

Previous Brak chętnych na kamienice w centrum Olsztyna
Next Siedem firm chce budować drogę dojazdową do lotniska w Szymanach koło Szczytna

You might also like

Wiadomości Kraj

Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste

Od poniedziałku. 4 marca, będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument będzie mieć specjalną, elektroniczną warstwę. Nowy dowód wizualnie będzie bardzo podobny do używanego teraz. Jedyną różnicą,

Wiadomości Kraj

Ogłoszone oficjalne wyniki niedzielnego referendum

Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że nie jest ono wiążące – poinformowała w poniedziałek po południu oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza. Za JOW-ami opowiedziało się 78,75 proc.

Wiadomości Kraj

12 listopada dniem wolnym od pracy

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o ustanowieniu 12 listopada Świętem Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawa została uchwalona