Innowacyjny implant olsztyńskich naukowców

Innowacyjny implant olsztyńskich naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali implant stabilizujący psie kolano po kontuzji. Poprzednie techniki stabilizacji opracowali Belgowie.

Metodę operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego opracowali naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zespołem naukowców kieruje dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich.
Około 80 procent wszystkich przypadków kulawizny spowodowanych jest zerwaniem więzadeł. Najczęściej dotyczy to psów z nadwagą, zażywających za mało ruchu lub mających predyspozycje genetyczne. Opracowana metoda leczenia polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej.
Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania fragmentu kości piszczelowej. Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom. Co ważne, rehabilitacja czworonoga przebiega szybko i sprawnie. Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach. Gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.
Na opracowanie metody leczenia operacyjnego zerwanych więzadeł krzyżowych przednich z zastosowaniem implantu zespół dr Zhalniarovicha otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 972 tysięcy złotych.
Źródło: Radio Olsztyn

Previous Policjanci ponownie przeszukali sklep przy ul. Jagiellońskiej
Next Wakacyjne zmiany w pracy sygnalizacji świetlnych

You might also like

Wiadomości Olsztyn

12 – latek wezwał policję, bo rodzice zabronili mu korzystać z komputera

Olsztyńscy funkcjonariusze zostali wezwani wczoraj na nietypową interwencję. Zgłaszającym był 12-latek, który poinformował oficera dyżurnego, że w jego domu miało dojść do nieporozumień rodzinnych. Jak się okazało do tego nieporozumienia

Wiadomości Olsztyn

W środę rozpocznie się precedensowy proces w sprawie Jacka Wacha

Sąd Okręgowy w Olsztynie zaplanował na środę rozpoczęcie procesu Jacka Wacha, który przed laty mylnie został skazany na dożywocie. Wach, który po 15 latach wyszedł ostatnio z więzienia, ma się

Wiadomości Olsztyn

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

W sobotę 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, czyli World Suicide Prevention Day. Olsztyński Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel” jest jednym z bardzo aktywnych ogniw zapobiegania samobójstwom w Polsce. Na