Innowacyjny implant olsztyńskich naukowców
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali implant stabilizujący psie kolano po kontuzji. Poprzednie techniki stabilizacji opracowali Belgowie.
Metodę operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego opracowali naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zespołem naukowców kieruje dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich.
Około 80 procent wszystkich przypadków kulawizny spowodowanych jest zerwaniem więzadeł. Najczęściej dotyczy to psów z nadwagą, zażywających za mało ruchu lub mających predyspozycje genetyczne. Opracowana metoda leczenia polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej.
Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania fragmentu kości piszczelowej. Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom. Co ważne, rehabilitacja czworonoga przebiega szybko i sprawnie. Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach. Gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.
Na opracowanie metody leczenia operacyjnego zerwanych więzadeł krzyżowych przednich z zastosowaniem implantu zespół dr Zhalniarovicha otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 972 tysięcy złotych.
Źródło: Radio Olsztyn
You might also like
Olsztyn: Więcej miejsc wolnych od dymu tytoniowego
W Olsztynie weszła w życie uchwała o rozszerzeniu strefy wolnej od dymu tytoniowego. Zakaz palenia obowiązuje na przystankach, w parkach oraz nad jeziorem. Podczas grudniowej sesji olsztyńska Rada Miasta przyjęła
Były przesiedleńca odzyska ziemię nad jeziorem Krzywym
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej byłego przesiedleńcy, który chciał odzyskać 24 ha ziemi nad jeziorem Krzywym w Olsztynie. Wyrok oznacza, że mężczyzna odzyska grunt, który utracił
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wystąpił o odwołanie komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych o odwołanie ze stanowiska komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie. Ma to związek z ujawnioną przed Radio Olsztyn aferą papierosową w