Jak efektywnie zarządzać domowym budżetem?

Jak efektywnie zarządzać domowym budżetem?

Jak wynika z raportu „Produkty finansowe w Internecie” przygotowanego przez interaktywnie.com i money.pl aż 42 proc. Polaków regularnie ma problem z domknięciem miesięcznego budżetu. Wbrew pozorom, taka sytuacja nie jest udziałem wyłącznie mniej zamożnej części społeczeństwa. W ich przypadku często wynika to po prostu z nieracjonalnego zarządzanie domowymi pieniędzmi. Efektywne dysponowanie budżetem wymaga poświęcenia odrobiny czasu, ale nie jest trudne, a na pozytywne skutki nie trzeba długo czekać. Wśród narzędzi, które ułatwiają planowanie wydatków, coraz większą rolę odgrywają usługi oferowane przez banki.

– W efektywnym zarządzaniu pieniędzmi, bez względu na to czy chodzi o budżet domowy, firmowy czy nawet państwowy, najważniejsza jest świadomość tego na co się wydaje – mówi Mikołaj Fidziński, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Trudno szukać oszczędności bez wiedzy o tym co pochłania nasze zarobki. Dlatego tak ważna jest bieżąca kontrola wydatków. Zadanie ułatwia nam postęp techniczny. Wiele banków oferuje swoim klientom specjalne narzędzia, które to pomagają w kontrolowaniu domowego budżetu. Odpowiednie aplikacje znajdziemy także w Internecie. Kiedyś sprawdzały się kartka i długopis, ale ze względu na sporą zawodność ta metoda odchodzi już do lamusa – dodaje.

– Dotychczas prowadzenie i analizy domowego budżetu uznać można było za zajęcie dla najbardziej zdyscyplinowanych, gdyż wymagało dużego nakładu czasu i energii na prowadzenie podsumowań i notatek w zeszycie bądź w pliku, w arkuszu kalkulacyjnym. Najbardziej wytrwali i skrupulatni zbierali na te potrzeby nawet wszystkie rachunki. mBank postanowił pomóc klientom i udostępnić im nowe funkcjonalności w serwisie transakcyjnym banku pod nazwą mNawigacja Finansowa. Pozwalają one na błyskawiczne przejrzenie czy pogrupowanie wydatków. Każdy wydatek otrzymuje automatycznie kategorię np. paliwo, żywność lub czynsz. Na tej podstawie można po zaledwie kilku kliknięciach myszy zobaczyć na wykresach na co przeznaczyliśmy najwięcej środków w tym miesiącu i jak się ta kwota ma do wydatków w poprzednich miesiącach. mNawigacja Finansowa pozwala na ustalenie miesięcznego limitu w wybranych przez nas kategoriach i zaplanowanie większych wydatków – dodaje Łukasz Maculewicz, zastępca dyrektora Departamentu Produktów Oszczędnościowych i Inwestycyjnych w mBank i MultiBanku.

Planuj wydatki z wyprzedzeniem
To najważniejsza zasada zarządzania pieniędzmi. Oczywiście dotyczy w szczególności większych wydatków. Planując je wcześniej trzeba pamiętać, że zbilansowanie miesięcznego budżetu będzie trudniejsze – może wymagać oszczędności na innych polach. Uświadamiając sobie to odpowiednio wcześnie, można rozłożyć pozostałe środki w sposób przemyślany i uniknąć zaciskania pasa pod koniec miesiąca. Należy przy tym pamiętać, że duże wydatki to nie tylko nowy telewizor lub wakacyjny wyjazd, ale też wyższe opłaty za mieszkanie w okresie zimowym.

Notuj i analizuj
W planowaniu oszczędności bardzo przydaje się comiesięczna analiza poczynionych wydatków. Daje ona doskonały pogląd na to jakich kosztów możemy uniknąć w przyszłości, a jakie zmniejszyć. – Banki coraz częściej oferują klientom pomoc w zarządzaniu budżetem – mówi Mikołaj Fidziński z Comperia.pl. – Wśród narzędzi, które zasługują na uwagę warto wyróżnić mNawigację Finansową mBanku, stosunkowo nową usługę, która wpisuje się w ogólną strategię banku, który stawia na nowoczesne rozwiązania. Usługę pod nazwą „menedżer finansów” proponują również Alior Sync i Milennium. Podgląd transakcji z całego miesiąca czy graficzne przedstawienie przychodów i wydatków w znaczy sposób pomagają w ujarzmieniu swojego budżetu. Rozbudowany planer finansowy dostępny jest także w Meritum Banku oraz ING – dodaje Mikołaj Fidziński.

– mNawigacja Finansowa nie jest osobnym narzędziem czy aplikacją będącą „przystawką” do bankowości internetowej. Jest to jedyne dostępne dla klientów w Polsce rozwiązanie, w którym różne funkcje ułatwiające rozsądne gospodarowanie środkami są dostępne tam gdzie użytkownik ich potrzebuje. Dzięki temu można z nich korzystać bardzo intuicyjnie i niemal bez wysiłku – mówi Łukasz Maculewicz, z mBanku i MultiBanku.

Świadomie wybieraj miejsca na zakupy
Wielu osobom często zdarza się kupować w najbliższym sklepie lub w miejscu, do którego są przyzwyczajone. Często jest to wynikiem braku planu zakupów. Jeżeli potrzebujemy tylko bułek, nie pojedziemy po nie na drugi koniec miasta, gdzie są tańsze. Warto jednak wziąć pod uwagę ile razy w roku tracimy w ten sposób pieniądze. Po przemnożeniu, z drobnej kwoty może wyjść znacząca. Kiedy uświadomimy sobie jak często wydajemy nie planując tego, stanie się jasne, że oszczędności są na wyciągnięcie ręki.

Unikaj wydatków kompulsywnych
Kompulsywne zakupy to częsta reakcja na określone wydarzenia czy stany emocjonalne. Wiele osób kupuje sobie nowe spodnie „w nagrodę” albo coś słodkiego „na pocieszenie”. Takie, nieprzemyślane i niekontrolowane wydatki są największym wrogiem płynności domowego budżetu. Spadek napięcia czy poprawa samopoczucia są chwilowe, a ubytek na koncie trwały. Co więcej, przedmioty, które kupujemy bez głębszego zastanowienia często okazują się później niepotrzebne, a skutkiem wydatków może być brak pieniędzy na produkty niezbędne.

Oszczędzaj nadwyżki
Nawet przy najbardziej roztropnym zarządzaniu budżetem, może przyjść moment kiedy okaże się, że na coś brakuje nam pieniędzy. Bardzo ważne jest żeby na takie sytuacje być przygotowanym. Środkiem ku temu może być oszczędzanie nadwyżek w miesiącach, które są dla nas lepsze.

Previous Akademia Zdrowia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Next Barczewo i Dobre Miasto przystąpiły do sieci Cittaslow

You might also like

Wiadomości Kraj

Katarzyna W. winna zabójstwa półrocznej córki

Katarzyna W. jest winna zabójstwa swojej półrocznej córki Magdy oraz sprowadzania śledztwa na fałszywe tory – orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Kobieta została skazana na karę łączną 25 lat więzienia.

Na topie

Tok­sy­ny prawdopodobną przy­czy­ną ma­so­we­go za­tru­cia po­kar­mo­we­go w Do­brym Mie­ście i w Olsz­ty­nie

Tok­sy­ny wy­twa­rza­ne przez bak­te­rię ba­cil­lus ce­reus, czyli la­secz­kę wo­sko­wą, była praw­do­po­dob­nie przy­czy­ną ma­so­we­go za­tru­cia po­kar­mo­we­go pa­cjen­tów szpi­ta­la w Do­brym Mie­ście i pod­opiecz­nych Domu Po­mo­cy Spo­łecz­nej w Olsz­ty­nie – po­in­for­mo­wał sa­ne­pid.

Styl życia

Smart food shopping for your family

Pellentesque est nulla, faucibus non suscipit sed, accumsan non lectus. Nunc quis gravida erat. Integer ultrices porttitor vulputate. Aliquam mattis lorem eu sem mattis mattis. Aenean condimentum iaculis lectus, a