„Jesteś tym, co jesz – Noc Naukowców z EIT Food”

„Jesteś tym, co jesz – Noc Naukowców z EIT Food”

Manufaktura naukowców, kosmiczna żywność, bakterie, które sieją ferment, kwiatowe slow food, superbohaterowie na talerzu, chemiczny kogel-mogel i eliksiry młodości z antyoksydantów. To tylko niektóre z warsztatów, które przygotują dla nas naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN – organizatorzy Nocy Naukowców z EIT Food, która odbędzie się już 27 września w samym centrum Galerii Warmińskiej.

„Jesteś tym, co jesz” – taki komunikat płynie do nas z każdego możliwego źródła. Nie ma już chyba nikogo, kto kwestionowałby fakt, że nasze nawyki żywieniowe mają kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Codziennie napływają do nas informacje o tym, jak nieprawidłowa dieta przyczynia się do rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2, czy chorób układu krążenia, obecnie odpowiadając za co piątą śmierć na świecie (Badanie Lancet 2019). Wciąż jednak wielu z nas nie wie czym tak naprawdę jest „zrównoważona”, „optymalna” czy „zbilansowana” dieta. Jesteśmy przytłoczeni ilością produktów dostępnych w sklepach i informacjami na temat i ich bardziej lub mniej korzystnego oddziaływana na nasze zdrowie. Wciąż mamy kłopoty z rozszyfrowaniem skrótów na etykietach żywieniowych i coraz chętniej podążamy za trendami na różnorodne, często niesprawdzone, diety lansowane w sieci przez samozwańczych ekspertów.
Odpowiadając na te wyzwania, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i eksperci z koncernu spożywczego Maspex, w dniu obchodzonej w całej Europie Nocy Naukowców, zorganizują serię warsztatów, pokazów i eksperymentów poświęconych zagadnieniu zdrowego odżywiania –„Jesteś tym, co jesz – Noc Naukowców z EIT Food”. W samym centrum Galerii Warmińskiej w Olsztynie powstanie wielkie laboratorium, w którym każdy, bez względu na wiek, będzie badać, poznawać i analizować żywność, znaną nie tylko z naszego codziennego menu. Będziemy testować antyoksydanty i eliksiry młodości, eksperymentować z bakteriami, które sieją ferment i tworzyć chemiczny kogel-mogel. Zaprojektujemy dietę dla naszych krwinek, poznamy superbohaterów wśród żywności i weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych „gotuję – nie marnuję”. Przetestujemy też swoje zmysły i dowiemy się czym jest kwiatowe slow food. Odkryjemy alternatywy dla powszechnie stosowanych dodatków w żywności i spróbujemy produktów o wysokiej wartości odżywczej, które powstają dzięki innowacyjnym metodom konserwowania żywności.
Wydarzenie jest częścią projektu #Annual Food Agenda (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood. W ramach tego projektu przez cały rok w regionie Warmii i Mazur odbywają się akcje podnoszące świadomość społeczeństwa nt. zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa żywności, innowacji związanych z jej produkcją oraz umiejętnego gospodarowania odpadami. Projekt #Annual Food Agenda jest realizowany w 3 krajach UE –Polsce, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W naszym kraju prowadzą go naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz eksperci z koncernu spożywczego MASPEX.
Noc Naukowców z EIT Food już 27 września w atrium Galerii Warmińskiej w godz. 11:00 – 20:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

pan.olsztyn.pl

Previous "Kręć z Urzędem" na rzecz Domu Dziecka
Next Rusza 8. edycja cyklu biegowego City Trail

You might also like

Wiadomości Olsztyn

PKP podpisało umowę na modernizację olsztyńskiego dworca

PKP S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, który zaprojektuje budowę nowego Dworca Głównego w Olsztynie oraz modernizację peronów. Prace projektowe o wartości niemal osiem mln

Wiadomości Olsztyn

Od poniedziałku zawężona będzie część jezdni ul. Leonharda

Od poniedziałku zawężona będzie część jezdni ul. Leonharda. Drogowcy będą poprawiać wschodnią ścieżkę rowerową. Aby prace mogły być zrealizowane sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, niezbędne będzie wprowadzanie tymczasowej organizacji ruchu.

Wiadomości Olsztyn

Grand Slam już za dwa tygodnie

Do rozpoczęcia Grand Slamu w Olsztynie zostały dwa tygodnie. Właśnie powstaje największy stadion turnieju. W trwającym sezonie World Touru w siatkówce plażowej zaplanowano cztery turnieje Wielkiego Szlema, czyli najbardziej prestiżowych