Lekarz i pracownicy jednego z olsztyńskich sklepów z wyrobami medycznymi usłyszeli zarzuty

Lekarz i pracownicy jednego z olsztyńskich sklepów z wyrobami medycznymi usłyszeli zarzuty

Lekarz i pracownicy jednego z olsztyńskich sklepów z wyrobami medycznymi zostali oskarżeni o wyłudzenie 50 tys. zł z Narodowego Funduszu Zdrowia. Według śledczych wystawiali dokumenty na refundację sprzętu ortopedycznego, którego pacjenci faktycznie nie dostali.

Po trzech latach śledztwa akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Oskarżonych zostało 10 osób, w tym właściciel sklepu z wyrobami medycznymi, ośmiu zatrudnionych w nim pracowników, a także lekarz ortopeda.
W czasie śledztwa policjanci musieli sprawdzić prawie 2,5 tys. dokumentów, tzw. zleceń na zakup wyrobów medycznych, m.in. protez, temblaków, specjalistycznych łóżek i materaców, wózków inwalidzkich a także balkoników umożliwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym.
Po przesłuchaniach blisko 700 osób z całego województwa warmińsko-mazurskiego, policjanci natrafili na nieprawidłowości w ponad 400 przypadkach.
Według śledczych oskarżony ortopeda prowadził fałszywą dokumentację medyczną, odnotowywał w niej bowiem wizyty pacjentów, których w rzeczywistości nie było. Wystawiał także zlecenia na zakup refundowanego sprzętu medycznego albo ortopedycznego. Pacjenci w ogóle nie otrzymywali takiego sprzętu albo dostawali sprzęt gorszej jakości. Podpisy chorych na zakup wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ podrabiali pracownicy sklepu.
Według policji do wyłudzeń pieniędzy z Funduszu dochodziło od kwietnia 2009 do maja 2010 roku.
Ośmiu spośród 10 podejrzanych przyznało się do winy. Wszyscy zgodzili się na dobrowolne poddanie się karze. Chcą kar pozbawienia wolności od 2 do 5 lat więzienia, z warunkowym zawieszeniem, kar grzywny i obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody. Właściciel sklepu odmówił złożenia wyjaśnień.
Za wyłudzenie pieniędzy grozi kara do 8 lat więzienia.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/lekarz-i-pracownicy-sklepu-medycznego-oskarzeni-o-wyludzenia/tbld3

Previous Spółka Warmia i Mazury otrzymała zgodę na budowę terminalu w Szymanach
Next Dwa pożary w regionie

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Olsztyńscy policjanci odzyskali kilkanaście skradzionych rowerów

Olsztyńscy policjanci odzyskali kilkanaście rowerów, które skradzione zostały w ostatnim czasie na terenie miasta. W ręce funkcjonariuszy trafił także 30-latek podejrzany o kradzieże oraz trzech paserów. Funkcjonariusze ustalają do kogo

Wiadomości Olsztyn

Minister edukacji spotkała się z nauczycielami

W nowej perspektywie unijnej będą pieniądze na utrzymanie małych gminnych szkół, których funkcjonowanie może być zagrożone, bo są dużym obciążeniem dla samorządów – powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Szefowa resortu

Wiadomości Olsztyn

Opublikowano wstępny raport z przyczyn wypadku Antonowa

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała wstępny raport z badania przyczyn wypadku Antonowa na lotnisku w olsztyńskich Dajtkach, do którego doszło 8 czerwca tego roku. Samolot spadł na las około