Minister edukacji spotkała się z samorządowcami w Olsztynie

Minister edukacji spotkała się z samorządowcami w Olsztynie

Jeszcze dziś lub jutro będzie podpisane rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania – poinformowała dziś w Olsztynie minister edukacji Anna Zalewska. Określają one tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć w poszczególnych klasach danego typu szkoły.

O termin podpisania rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania Zalewska była pytana podczas briefingu po spotkaniu z dyrektorami szkół i samorządowcami z woj. warmińsko-mazurskiego. Według szefowej MEN, być może jeszcze w czwartek będzie ono podpisane przez wiceminister Marzenę Machałek, albo zostanie podpisane w piątek.
Rozporządzenie ws. ramowych planów nauczania jest konsekwencją zmiany struktury szkół, m.in. przywrócenia 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz nowej podstawy programowej dla tych szkół. Dotychczasowe “ramówki” określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Nowe mają inną konstrukcję – określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć w poszczególnych klasach danego typu szkoły.
Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

http://olsztyn.onet.pl/anna-zalewska-rozporzadzenie-ws-ramowych-planow-nauczania-gotowe-do-podpisu/t1ke6f7

Previous Pijany 37 - latek jeździł po mieście zamiatarką
Next Mieszkańcy Olsztyna mogą wypowiedzieć się na temat rowerów miejskich

You might also like

Wiadomości Kraj

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Oficjalnie zmiana czasu nastąpi w nocy z godz. 2 na 3 rano. Czas letni wprowadzono dla oszczędności energii. W okresie od

Wiadomości Kraj

Sorkwity: Policja wyjaśnia okoliczności śmierci 26 – latka

Policjanci z Mrągowa pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 26-letniego mieszkańca Sorkwit, którego ciało z raną kłutą odnalazła w sobotę rodzina. Ciało na polecenie prokuratora zostało zabezpieczone, a dokładną przyczynę

Wiadomości Kraj

Premier nie wyklucza wcześniejszych wyborów

– Nie będę podawał się do dymisji, w związku z działaniami, o których wszyscy wiemy, że miały charakter przestępczy – powiedział podczas porannej konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zwołał ją