“Młodzi głosują” w ponad 900 szkołach w całym kraju

“Młodzi głosują” w ponad 900 szkołach w całym kraju

W ponad 900 szkołach w całym kraju w dniach 7-11 października przeprowadzone zostaną symulacje wyborów parlamentarnych w ramach programu edukacyjnego “Młodzi głosują”. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w życiu publicznym, w tym do świadomego udziału w wyborach.

Do piątku do udziału w obecnej edycji programu zgłosiło się 926 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. W ramach programu uczniowie przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach symulację wyborów na wzór wyborów powszechnych.
Uczniowie zaangażowani w projekt prowadzą też kampanie profrekwencyjne, w ramach których zachęcają do udziału w wyborach.
Organizatorzy akcji przypominają uczniom, że obowiązuje ich zasada neutralności politycznej. Podkreślają, że absolutnie zabroniona jest agitacja polityczna, publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. W myśl zasady neutralności politycznej organizatorzy proszą uczestników projektu o umieszczanie na wszystkich materiałach przygotowywanych podczas realizacji projektu “Młodzi głosują” następującej informacji: “Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych czy reprezentowanych przez nich partii”.
Wyniki symulacji wyborów przeprowadzonych w szkołach CEO opublikuje 14 lub 15 października, czyli po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października. Podane zostaną dopiero po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów powszechnych.
Organizatorzy podkreślają, że “Młodzi głosują” nie jest formą agitacji politycznej i zależy im wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. “Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny” – zaznaczyli w instrukcji. Dodali, że chcą też uniknąć sytuacji, w której wyniki szkolnych symulacji zostaną potraktowane jako sondaż przedwyborczy.
Projekt “Młodzi głosują” towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od 1995 r. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 mln uczniów. Partnerem merytorycznym CEO w tym projekcie jest Uniwersytet SWPS.

https://olsztyn.onet.pl/mlodzi-glosuja-w-ponad-900-szkolach-w-calym-kraju/9j0120w

Previous PupiLove w olsztyńskiej BWA
Next Olecko: Prokuratura wyjaśnia okoliczności zabójstwa 68-letniej kobiety

You might also like

Wiadomości Kraj

Od 1 października kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz umowy OC

Od 1 października wchodzą w życie zmiany w przepisach prawa ruchu drogowego. Kierujący nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu.

Wiadomości Kraj

Tragiczny weekend na wodach regionu

 Od piątku do niedzieli na wodach naszego regionu doszło do 5 utonięć. Ponadto policjanci w dalszym ciągu poszukują 39-letniego mężczyzny, który wypadł z motorówki podczas pływania po jeziorze Kisajno. Policjanci

Wiadomości Kraj

Ogłoszono pierwsze wyroki w sprawie zabójstwa Tomasza C.

Krakowski sąd ogłosił pierwsze wyroki w sprawie brutalnego morderstwa Tomasza C. pseudonim Człowiek, do którego doszło prawie trzy lata temu. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób, sąd uznał wszystkich za