Muzeum Warmii i Mazur wzbogaciło się o nowe dzieła sztuki
Obrazy Edwarda Dwurnika i prace artystów związanych z regionem zakupiło Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dzięki dotacjom resortu kultury i samorządu województwa. Nowe nabytki do zbioru sztuki współczesnej będą prezentowane do niedzieli w refektarzu olsztyńskiego zamku.
Zakupiony przez muzeum wielkoformatowy (3,4 x 6m) obraz Dwurnika “Bitwa pod Grunwaldem” został namalowany z okazji 600. rocznicy słynnej bitwy. Po raz pierwszy pokazano go w Olsztynie w czerwcu 2010 r. na wystawie “Grunwald w sztuce. Co po Matejce?” Obraz przedstawia skłębiony w walce i zwykłej bijatyce tłum współczesnych postaci. Jest odniesieniem do chaosu panującego w życiu społecznym i politycznym Polaków.
Drugie z zakupionych dzieł pochodzi z jednego z najwyżej cenionych cyklu malarskiego Dwurnika zatytułowanego “Sportowcy”, będącego wizualną kroniką PRL-owskiej codzienności i portretem ludzi różnych warstw i zawodów, przynależnych tej epoce. Obraz pt. “Mróz minus piętnaście” powstał kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego.
Nowy nabytek uzupełni – liczącą 84 pozycje – kolekcję prac Dwurnika z lat 1973-2003, znajdującą się w zbiorach olsztyńskiego muzeum.
Wśród nowo zakupionych nabytków są też dzieła twórców związanych z regionem; w tym namalowany przez Juliana Dadleza “Portret Janusza Wierzyńskiego” i rzeźba “Dłoń” autorstwa Macieja Marschalla.
Wzbogacenie zbiorów sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur było możliwe dzięki dotacjom: 105 tys. zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ponad 29 tys. zł przyznał placówce samorząd woj. warmińsko-mazurskiego.
Muzealne nabytki można oglądać do najbliższej niedzieli w refektarzu olsztyńskiego zamku. Wystawie towarzyszy cykl wykładów popularyzatorskich związanych z zakupionymi dziełami.
You might also like
Rusza piąta edycja “Olsztyn Street Art Garden”
Już piąty raz młodzi artyści uliczni będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w konkursie „Olsztyn Street Art Garden”. Od 15 kwietnia można już zgłaszać projekty prac, które wzbogacą przestrzeń publiczną Olsztyna.
Na blokach olsztyńskich osiedli powieszono 200 budek lęgowych dla jerzyków
Na blokach olsztyńskich osiedli mieszkaniowych Jaroty i Nagórki powieszono 200 budek lęgowych dla jerzyków. Ornitolodzy chcą przywrócić siedliska tego chronionego gatunku ptaków w mieście. Montaż budek ma poprawić warunki lęgowe
Zatrzymano mężczyznę, który obnażał się przed dziećmi na Zatorzu
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał obnażać się przed szkołą na olsztyńskim Zatorzu. Zawiadomienie o tym, że w okolicy kręci się mężczyzna mogący być pedofilem złożyła, w ubiegłym tygodniu, dyrekcja Szkoły