Naukowcy z UWM budują nadajnik lokalizujący wraki samolotów
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego budują prototyp nadajnika naprowadzającego służby poszukiwawcze na miejsce katastrof lotniczych budują. To urządzenie, które w oparciu o sygnały satelitarne, ma z dużą dokładnością wskazywać lokalizację wraku.
Koncepcję działania urządzenia opracowali doktoranci z katedry geodezji satelitarnej i nawigacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mgr inż. Dariusz Tanajewski i mgr inż. Grzegorz Grunwald. Urządzenie, które wymyślili naukowcy z Olsztyna odegrałoby największą rolę w przypadku, gdy samolot ulegnie katastrofie nad wielkimi akwenami – morzami czy oceanami.
Jak podają olsztyńscy naukowcy podanie dokładnej pozycji może zawęzić obszar poszukiwań do 1 kilometra kwadratowego. Podczas, gdy obecnie służy poszukiwawcze muszą przeczesywać obszar domniemanej katastrofy w obrębie nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych.
Pomysł olsztyńskich doktorantów został zgłoszono w 2014 r. do Konkurs European Satellite Navigation Competition. Naukowcy w grudniu 2014 roku dostali się do finału i zajęli 5 miejsce. Celem tego konkursu jest nagrodzenie, promocja oraz przyśpieszenie innowacyjnych pomysłów i rozwiązań w zakresie wykorzystania nawigacji satelitarnej (GNSS/GPS) w medycynie, rozrywce, nawigacji samochodowej, lotnictwie oraz bezpieczeństwie publicznym. Nagrody przyznają najważniejsze instytucje tworzące nawigację satelitarną (GNSS) takie, jak: Europejska Agencja GNSS (GSA) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz partnerzy regionalni z całego globu.
http://fakty.interia.pl/nauka/news-polscy-naukowcy-buduja-nadajnik-wskazujacy-lokalizacje-wrako,nId,1588269
You might also like
Pracownice banku fałszowały umowy – usłyszały 54 zarzuty
54 zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów usłyszały dwie pracownice jednego z olsztyńskich banków. Kobiety na nazwiska obcokrajowców zawierały umowy dotyczące otwarcia i prowadzenia rachunków bankowych. Od zawartych umów otrzymywały prowizje.
Wszystkie rowery miejskie dostępne dla wypożyczających
Wszystkie rowery miejskie w Olsztynie są już dostępne dla wypożyczających. Część z nich została wyposażona w foteliki dla dzieci. ORM liczy obecnie ponad 200 rowerów i składa się z 25
Maluchy w obronie pszczół
3 fiatów 126p, a w nich kilkudziesięciu miłośników pszczelarstwa. Olsztyn był wczoraj jednym z punktów na trasie “Rajdu w obronie pszczół”. Akcja rozpoczęła się w Krakowie 9 września i zakończy