Naukowcy z UWM chcą przebadać dzieci z przewlekłymi bólami brzucha

Naukowcy z UWM chcą przebadać dzieci z przewlekłymi bólami brzucha

Olsztyńscy naukowcy i lekarze przebadają dzieci skarżące się na przewlekłe bóle brzucha. Do projektu zaproszono dzieci w wieku od 5 do 12 lat – poinformowała kierownik projektu Katarzyna Boradyn z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Celem projektu jest ocena skuteczności diety z ograniczeniem wybranych cukrów, określanych mianem FODMAP, w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci. Akronim FODMAP oznacza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i alkohole wielowodorowe. Jest to specyficzna grupa cukrów, która u osób z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego może powodować dolegliwości takie, jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki.
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym między innymi czynnościowe bóle brzucha, należą do jednych z najczęstszych dolegliwości występujących wśród dzieci. Cierpi na nie od 10 do 20 proc. małych pacjentów. Definiowane są jako przewlekłe lub nawracające objawy ze strony przewodu pokarmowego, niemające podłoża zapalnego, których przyczyną nie są wady anatomiczne, metaboliczne czy procesy nowotworowe.
Promotorami pracy są prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz prof. Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka UWM.
Po zakończeniu badań wstępnych dzieci zostaną losowo przydzielone do dwóch grup badawczych. Jedna z grup przez cztery tygodnie będzie otrzymywała tradycyjną dietę opartą na zaleceniach NICE (National Institute for Health and Care Excellence). Druga grupa dzieci otrzyma posiłki przygotowywane w oparciu o założenia diety z ograniczeniem cukrów FODMAP.
Dieta, którą będzie dostarczała rodzicom firma cateringowa, będzie przygotowywana przez naukowców z Katedry Żywienia Człowieka i dostosowana do potrzeb żywieniowych dzieci w określonych przedziałach wiekowych. Rodzice dzieci w czasie trwania interwencji żywieniowej będą prowadzić kartę obserwacji m.in. nasilenia i ilości epizodów bólowych brzucha. Przebadanych w sumie ma być ok. 40 małych pacjentów z okolic Olsztyna.
Projekt badawczy jest finansowany kwotą 150 tys zł z Narodowego Centrum Nauki. Organizatorzy wciąż czekają na zgłoszenia rodziców dzieci z przewlekłymi dolegliwościami.

https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-naukowcy-przebadaja-dzieci-z-przewleklymi-bolami-brzucha/9g6pwn3

Previous Aeroklub Mazurski porozumiał się ze spółką zarządzającą lotniskiem w Szymanach
Next Olsztyn utworzy nowe przedszkole

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Prezydent Olsztyna wręczył statuetki św. Jakuba

Podczas Gali Noworocznej podsumowano miniony rok oraz przyznano Nagrody Prezydenta Olsztyna za działalność w 2016r. W piątek podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Konferencyjnym UWM, wręczono Statuetki Świętego

Wiadomości Olsztyn

Zakończono naprawę ulicy 11 Listopada

Z końcem lipca zrealizowana została naprawa ulicy wiodącej do Starego Miasta. Dziś rano trakt został udostępniony użytkownikom. W związku z zapadliskami, jakie pojawiły się w trakcie użytkowania, ulica oraz postojowe

Wiadomości Olsztyn

Już dziś odbędzie się II Półmaraton Jakubowy

Już dziś odbędzie się II Półmaraton Jakubowy. W związku z biegiem głównym i biegiem towarzyszącym na kilku ulicach Olsztyna wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji publicznej. Impreza rozpocznie się