Naukowcy z UWM chcą przebadać dzieci z przewlekłymi bólami brzucha
Olsztyńscy naukowcy i lekarze przebadają dzieci skarżące się na przewlekłe bóle brzucha. Do projektu zaproszono dzieci w wieku od 5 do 12 lat – poinformowała kierownik projektu Katarzyna Boradyn z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Celem projektu jest ocena skuteczności diety z ograniczeniem wybranych cukrów, określanych mianem FODMAP, w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci. Akronim FODMAP oznacza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i alkohole wielowodorowe. Jest to specyficzna grupa cukrów, która u osób z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego może powodować dolegliwości takie, jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki.
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym między innymi czynnościowe bóle brzucha, należą do jednych z najczęstszych dolegliwości występujących wśród dzieci. Cierpi na nie od 10 do 20 proc. małych pacjentów. Definiowane są jako przewlekłe lub nawracające objawy ze strony przewodu pokarmowego, niemające podłoża zapalnego, których przyczyną nie są wady anatomiczne, metaboliczne czy procesy nowotworowe.
Promotorami pracy są prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz prof. Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka UWM.
Po zakończeniu badań wstępnych dzieci zostaną losowo przydzielone do dwóch grup badawczych. Jedna z grup przez cztery tygodnie będzie otrzymywała tradycyjną dietę opartą na zaleceniach NICE (National Institute for Health and Care Excellence). Druga grupa dzieci otrzyma posiłki przygotowywane w oparciu o założenia diety z ograniczeniem cukrów FODMAP.
Dieta, którą będzie dostarczała rodzicom firma cateringowa, będzie przygotowywana przez naukowców z Katedry Żywienia Człowieka i dostosowana do potrzeb żywieniowych dzieci w określonych przedziałach wiekowych. Rodzice dzieci w czasie trwania interwencji żywieniowej będą prowadzić kartę obserwacji m.in. nasilenia i ilości epizodów bólowych brzucha. Przebadanych w sumie ma być ok. 40 małych pacjentów z okolic Olsztyna.
Projekt badawczy jest finansowany kwotą 150 tys zł z Narodowego Centrum Nauki. Organizatorzy wciąż czekają na zgłoszenia rodziców dzieci z przewlekłymi dolegliwościami.
https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-naukowcy-przebadaja-dzieci-z-przewleklymi-bolami-brzucha/9g6pwn3
You might also like
Były prezydent Olsztyna będzie składał apelację do sądu II instancji
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski skazany przez sąd w Ostródzie za gwałt będzie składał apelację od wyroku do sądu II instancji. Sąd rejonowy w Ostródzie właśnie sporządził pisemne uzasadnienie wyroku.
61 – latek zamiast kapoków użył liny cumowniczej
Na jeziorze Ukiel w Olsztynie funkcjonariusze wodnej policji zauważyli mężczyznę, który płynął łódką z małymi dziećmi. Policjanci zauważyli, że maluchy nie mają na sobie kamizelek ratunkowych. Były za to przywiązane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza do Starego Ratusza na spotkanie z „Krzyżakami”
14 lipca Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza do Starego Ratusza na spotkanie z „Krzyżakami”, które rozpocznie się o godzinie 16.00 i będzie obfitowało w rozmaite rycerskie atrakcje. W wigilię słynnej bitwy