Naukowcy z UWM chcą przebadać dzieci z przewlekłymi bólami brzucha

Naukowcy z UWM chcą przebadać dzieci z przewlekłymi bólami brzucha

Olsztyńscy naukowcy i lekarze przebadają dzieci skarżące się na przewlekłe bóle brzucha. Do projektu zaproszono dzieci w wieku od 5 do 12 lat – poinformowała kierownik projektu Katarzyna Boradyn z Katedry Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Celem projektu jest ocena skuteczności diety z ograniczeniem wybranych cukrów, określanych mianem FODMAP, w leczeniu czynnościowych bólów brzucha u dzieci. Akronim FODMAP oznacza fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i alkohole wielowodorowe. Jest to specyficzna grupa cukrów, która u osób z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego może powodować dolegliwości takie, jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunki.
Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym między innymi czynnościowe bóle brzucha, należą do jednych z najczęstszych dolegliwości występujących wśród dzieci. Cierpi na nie od 10 do 20 proc. małych pacjentów. Definiowane są jako przewlekłe lub nawracające objawy ze strony przewodu pokarmowego, niemające podłoża zapalnego, których przyczyną nie są wady anatomiczne, metaboliczne czy procesy nowotworowe.
Promotorami pracy są prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz prof. Katarzyna Przybyłowicz z Katedry Żywienia Człowieka UWM.
Po zakończeniu badań wstępnych dzieci zostaną losowo przydzielone do dwóch grup badawczych. Jedna z grup przez cztery tygodnie będzie otrzymywała tradycyjną dietę opartą na zaleceniach NICE (National Institute for Health and Care Excellence). Druga grupa dzieci otrzyma posiłki przygotowywane w oparciu o założenia diety z ograniczeniem cukrów FODMAP.
Dieta, którą będzie dostarczała rodzicom firma cateringowa, będzie przygotowywana przez naukowców z Katedry Żywienia Człowieka i dostosowana do potrzeb żywieniowych dzieci w określonych przedziałach wiekowych. Rodzice dzieci w czasie trwania interwencji żywieniowej będą prowadzić kartę obserwacji m.in. nasilenia i ilości epizodów bólowych brzucha. Przebadanych w sumie ma być ok. 40 małych pacjentów z okolic Olsztyna.
Projekt badawczy jest finansowany kwotą 150 tys zł z Narodowego Centrum Nauki. Organizatorzy wciąż czekają na zgłoszenia rodziców dzieci z przewlekłymi dolegliwościami.

https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-naukowcy-przebadaja-dzieci-z-przewleklymi-bolami-brzucha/9g6pwn3

Previous Aeroklub Mazurski porozumiał się ze spółką zarządzającą lotniskiem w Szymanach
Next Olsztyn utworzy nowe przedszkole

You might also like

Wiadomości Olsztyn

24 – latek wypadł z wieżowca na ul. Osińskiego

Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy na ulicy Osińskiego w Olsztynie. Z okna lub balkonu jednego z mieszkań na 10. piętrze wypadł młody mężczyzna. 24-latek zginął na miejscu.Wiadomo, że w

Wiadomości Olsztyn

Sprawdź wiedzę o Koperniku

Na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zamieszczono prezentację i karty pracy związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika w Olsztynie oraz na całej Warmii. Mogą być pomocne

Wiadomości Olsztyn

Odnowiony parking przy Manhattanie jest już dostępny dla kierowców

Około trzech miesięcy trwały prace związane z budową od podstaw parkingu między pl. Pułaskiego a ul. Kościuszki. Kierowcy mogą już korzystać z placu, którego funkcjonalność została znacząco poprawiona. Kierowcy mają