Obchody Święta Niepodległości w regionie

Obchody Święta Niepodległości w regionie

11 listopada 1918 roku Polska – po długich latach niewoli – odzyskała niepodległość. Na Warmii i Mazurach zaplanowano wiele uroczystość związanych z upamiętnieniem tego wydarzenia.

Program Wojewódzkich Obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada, 2013

Olsztyn

11.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny – Bazylika Konkatedralna Świętego Jakuba

12.00 – Przemarsz kolumny złożonej z kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy, orkiestry wojskowej, organizacji kombatanckich, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego “Kortowo” w strojach regionalnych oraz mieszkańców Olsztyna na Plac Solidarności

12.20 – Uroczystości na Placu Solidarności pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny:

– wystąpienia okolicznościowe

– odczytanie Apelu Pamięci z okazji Święta Niepodległości

– salwa honorowa

– złożenie kwiatów

13.30 – Defilada kompanii honorowych: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, harcerzy

13.40 – Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Marszałkowskim

13.45 – Uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych – Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Al. Piłsudskiego 7/9, sala 52

11.00 – 13.30– Pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Sztandar” z Ziołowej Doliny, Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS nr 4016, grochówka –Plac Solidarności

Elbląg

W niedzielę (10.11) w Galerii El odbędzie się koncert pt.: “Dałeś mi Panie zbroję…” w wykonaniu elbląskich artystów. Będą to pieśni patriotyczne od konfederatów barskich po czasy Solidarności w nowych aranżacjach Bartka Krzywdy. 11 Listopada jak co roku przez Elbląg przejdzie Marsz Niepodległości z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Zacznie go na elbląskim dworcu PKP inscenizacja historyczna , a potem barwna kolumna przejdzie Aleją Grunwaldzką na Stare Miasto. Tam przed Bramą Targową na elblążan czekać będzie program artystyczny, a na zakończenie zaplanowana jest Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Świętego Mikołaja.

Plan obchodów jest tak ułożony, żeby każdy znalazł coś dla siebie, ma być patriotycznie, ale radośnie i rodzinnie – zapewnia Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury w elbląskim Urzędzie Miasta. Udział w imprezach jest wolny, jedynie na niedzielny koncert trzeba mieć darmową wejściówkę. Elbląski samorząd apeluj do mieszkańców o wywieszenie w poniedziałek naszych flag narodowych.

Bartoszyce

Odchody Narodowego Święta Niepodległości w Bartoszycach rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w kościele Farny. Po nabożeństwie w Bartoszyckim Domu Kultury odbędzie się patriotyczny program artystyczny, podczas którego zostanie m.in. podsumowany konkurs plastyczny “Jaki Znak Twój – Orzeł Biały” – zapowiedziała zastępca burmistrza miasta Aneta Mazur. Natomiast o godzinie 18.00 na Placu Bohaterów Westerplatte odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa.

Giżycko

Bieg Niepodległościowy, flash mob biało-czerwony i przemarsz z pochodniami – m.in. tak Narodowe Święto Niepodległości będą obchodzić mieszkańcy Giżycka. Bieg wystartuje o godzinie 15.00, ze stadionu MOSiR. Zwodnicy będą mieli do pokonania około 5 kilometrów. Trasa prowadzi wzdłuż jeziora Popówka Mała, ścieżką rowerową przy Krzyżu św. Brunona. Dalej uczestnicy pobiegną leśną drogą prowadzącą do Twierdzy Boyen, gdzie będzie meta. Na dziedzińcu odbędą się korowody, happening i flash mob biało-czerwony.

Około godziny 17.00 w murach twierdzy Boyen, wystąpi Orkiestra Wojskowa. Później nastąpi przemarsz z pochodniami na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się apel poległych i salwa honorowa. Obchody Święta Niepodległości w Giżycku, podobnie jaki w innych warmińsko-mazurskich miastach, rozpoczęły się poranną mszą świętą w intencji ojczyzny oraz składaniem kwiatów pod pomnikami pamięci.

Górowo Iławeckie

O godzinie 14.00 w Ośrodku Kultury w Górowie Iławeckim rozpocznie się program słowno-muzyczny. Na scenie wystąpią uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 oraz Drużyna Harcerska WARTA.

Iława

Apel Poległych na Cmentarzu Komunalnym rozpocznie główne uroczystości Święta Niepodległości w Iławie. O godzinie 11.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. Mieszkańcy i samorządowcy, razem z Pocztami Sztandarowymi przejdą do Kościoła Św. Brata Alberta. Tam o godzinie 12.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem chóru Camerata.

Popołudniu, o 17-stej, na deskach iławskiego kinoteatru zaprezentowana zostanie opera “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Kazimierza Kowalskiego. Bezpłatne wejściówki można jeszcze odebrać w Iławskim Centrum Kultury.

Kętrzyn

Kętrzyńskie obchody Święta Niepodległości będą połączone z 656 rocznicą nadania miastu praw lokacyjnych. W uroczystościach weźmie udział m.in. delegacja ze Złotych Hor, a obchody zwieńczy pokaz fajerwerków – powiedział burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman. W związku z pokazem sztucznych ogni między godzinami 19.45 a 20.30 na ulicach sąsiadujących z Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętrzynie będą utrudnienia w ruchu.

Lubawa

W Lubawie zaplanowana jest tzw. “Wieczornica Patriotyczna”. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych rozpocznie się o godzinie 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie.

Olecko

Gminne obchody Święta Niepodległości w Olecku rozpoczną się o godzinie 11.30 mszą świętą w intencji ojczyzny w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie pod Krzyżem Misyjnym oraz pomnikami Jana Pawła II i Wdzięczności zostaną złożone kwiaty.

Ostróda (i powiat ostródzki)

W powiecie ostródzkim obchody Święta Niepodległości zaplanowane są na cztery dni. Rozpoczęły już w piątek w Miłomłynie złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk o Niepodległość. Po uroczystości delegacje władz samorządowych i szkół przeszły do Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie, gdzie odbyły się projekcja filmu “Inka 1946”. Zamordowana przez komunistyczne władze w 1946-m roku sanitariuszka oddziału majora Łupaszki ukrywała się m.in. w Miłomłynie. W niedzielę o 17.00 w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku odbędzie projekcja roboczej wersji filmu “Historia Roja”.

Będzie to drugi w Polsce, po warszawskim, pokaz tego nieukończonego i wywołującego liczne kontrowersje filmu.

W poniedziałek, z koncertem pieśniami patriotycznych i żołnierskich, na zamku w Ostródzie wystąpi warszawski chór Polonia.

Kulminacją obchodów Święta Niepodległości w powiecie ostródzkim będą poniedziałkowe uroczystości: patriotyczna Msza święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Suwerenności Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej w Ostródzie.

Reszel

Wydarzenia kulturalne związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczną się w Reszlu rozpoczną się o godzinie 16.00. W Galerii Zamek będzie można posłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego, w wykonaniu artysty z Krakowa Kuby Michalskiego. Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu “Teatr przy stoliku”. Spektakl pt. “Serce boksera” przedstawią aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Susz

W Suszu program obchodów zakłada uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Rozpocznie się ona o godzinie 12:00 w Kościele świętej Rozalii. Zaraz po niej zaplanowano program okolicznościowy pod nazwą “123 lata wolności”. Uroczystość zakończy manifestacja mieszkańców pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Węgorzewo

W Węgorzewie obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą święta w kościele p.w.św.ap. Piotra i Pawła. Po nabożeństwie na Placu Wolności odbędzie się uroczysta zbiórka pododdziałów pułku oraz służb mundurowych. Podczas zbiórki zostanie odczytany niepodległościowy apel pamięci i będzie oddana salwa honorowa, po której odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów pułku.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/swieto-niepodleglosci-na-warmii-i-mazurach-sprawadz-co-dzieje-sie-w-twoim-miescie/hkxlj

Previous Akcja promocyjna "Mazury za pół ceny" rusza w grudniu
Next 200 metrów szalunku spłonęło na budowie Galerii Warmińskiej

You might also like

Wiadomości Region

Kolejny antyukraiński incydent w regionie

Na olsztyńskim Zatorzu ktoś trzykrotnie zerwał i zniszczył ukraińską flagę powieszoną przed jedną z restauracji. Właściciele lokalu umieścili ją, aby upamiętnić pierwszą rocznicę wydarzeń na kijowskim Majdanie. Wszystko zaczęło się

Wiadomości Region

Obywatel Rosji oskarżony o zabójstwo mieszkanki Dobrego Miasta

Olsztyńska prokuratura oskarżyła obywatela Rosji Dmitrija A. o zabójstwo mieszkanki Dobrego Miasta. Według śledczych, do zbrodni doszło w dniu, w którym oskarżony dostarczył ofierze papierosy pochodzące z przemytu. Z ustaleń

Wiadomości Region

Majówka na drogach Warmii i Mazur

Policjanci z regionu rozpoczęli podsumowanie kończącego się długiego weekendu. Na drogach Warmii i Mazur nikt nie zginął, doszło do 16 wypadków, w wyniku których rannych zostało 26 osób. Dali znać