Od początku lipca można zwiedzać poniemieckie bunkry w nadleśnictwie Spychowo
W nadleśnictwie Spychowo na Mazurach powstał szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, które są pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry można zwiedzać od początku lipca.
Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie XX wieku stanowiła część linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie. Ścieżka edukacyjno-historyczna ma kształt pętli o długości blisko 5 km i przebiega przez lasy w pobliżu wsi Połom, w której zwiedzający mogą zostawić samochody na postoju.
Utworzenie tej ścieżki było możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo. Uporządkowano wnętrza i otoczenie schronów, wycięto zarośla utrudniające wejście i odtworzono fragmenty dawnych okopów. Wzdłuż trasy ustawiono tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.
Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa kilka lat temu odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Dzięki temu turystom udostępniono obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.
Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. schron bojowy do prowadzenia ognia czołowego i różnych typów tzw. schrony bierne, które miały ochraniać piechotę przed ostrzałem artyleryjskim wroga. Dodatkową atrakcją jest rów przeciwpancerny z 1944 r. oraz liczne wykonane z betonowych kręgów stanowiska dla pojedynczych żołnierzy, nazywane potocznie “garnkami Kocha” (od nazwiska ostatniego gauleitera i nadprezydenta prowincji wschodniopruskiej Ericha Kocha i niemieckiego słowa “Kochtopf”, oznaczającego naczynie do gotowania).
Szlak turystyczny “Fortyfikacje wokół Spychowa” jest drugim w woj. warmińsko-mazurskim “skansenem bunkrów”, przygotowanym przez leśników. Od dwóch lat w Nadleśnictwie Orneta można zwiedzać poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Tamtejsza ścieżka historyczna ma kształt pętli o długości 3 km i prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei.
http://fakty.interia.pl/warminsko-mazurskie/news-lesnicy-z-mazur-udostepnili-turystom-poniemieckie-bunkry,nId,2228730
You might also like
Warmia i Mazury musi przekazać 20 mln na rzecz Mazowsza
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego będzie miał w przyszłorocznym budżecie 20 milionów złotych mniej na realizację własnych zadań. To wynik decyzji Sejmu, który głosami koalicji rządowej zmienił ustawę o tzw. janosikowym. Zgodnie
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich chce stworzyć mapę ze strefami ciszy na Mazurach
Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich chce stworzyć mapę ze strefami ciszy na Mazurach. Fundacja poprosiła starostwa powiatowe o wskazanie, gdzie na ich terenie obowiązują strefy ciszy, które zabraniają żeglarzom i
Węgorzewo: Zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 19-latka dla ratowników i zarządcy kąpieliska
Zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci 19-latka, który utonął w jeziorze Mamry na Mazurach, przedstawiła prokuratura dwóm ratownikom i zarządcy miejskiego kąpieliska w Węgorzewie. Obwiniono ich też o narażenie pozostałych osób korzystających