Olsztyńska “kranówka”otrzymała certyfikat “Produkt z Warmii i Mazur”
Woda dostarczana przez miejskie wodociągi do domów mieszkańców Olsztyna została uznana za “Produkt z Warmii i Mazur”. Nadająca się do picia bez przegotowania kranówka otrzymała we wtorek promocyjny certyfikat jakości od regionalnego samorządu.
Wydobywana ze studni głębinowych i przeznaczona do spożycia woda z Olsztyna jest jednym z 40 produktów, usług i wydarzeń, które uzyskały we wtorek certyfikaty od marszałka województwa. Takie firmy będą mogły posługiwać się znakiem towarowym dla najlepszych produktów z Warmii i Mazur. Samorząd chce w ten sposób wykreować i popularyzować regionalne produkty.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji od wielu lat chwali się wysoką jakością wody, wydobywanej z 43 studni głębinowych w Olsztynie. Ze względu na zawartość sodu i potasu można ją zaliczyć do wód średniomineralizowanych. W stacjach uzdatniania usuwana jest z niej tylko ponadnormatywna część związków żelaza i manganu. Jakość wody w wodociągach jest systematycznie sprawdzana przez laboratorium przedsiębiorstwa i służby sanitarne.
Olsztyńska woda z kranu nie wymaga chlorowania i nadaje się do picia bez przegotowania. Gotowanie powoduje wytrącenie części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu w postaci tzw. kamienia. Woda ma wówczas uboższy skład.
Certyfikaty “Produkt z Warmii i Mazur” mają promować lokalną przedsiębiorczość. Są przyznawane przez regionalny samorząd od ub. roku w trzech kategoriach – produkty, usługi i wydarzenia. Dotychczas otrzymało je ponad 150 firm, osób i instytucji. Mogą one używać – również na rynkach zagranicznych – wspólnotowego znaku towarowego, który zarejestrowano w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante. Takie logo ma informować klientów, że kupują coś, co powstało w woj. warmińsko-mazurskim.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/olsztyn-woda-z-kranu-uznana-za-produkt-regionalny/3059rz
You might also like
Prace drogowe w Gutkowie przesunięte z uwagi na upał
We wtorek miały zacząć się prace związane z układaniem asfaltu na tzw. drogach trzeciorzędnych. Wykonawca zmuszony został do przesunięcia rozpoczęcia robót. Przyczyną są zapowiadane wysokie temperatury. Asfalt musi być układany
Kortowski park odzyska swoje piękno
Ponad 3 mln zł dofinansowania z UE otrzyma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na zrewitalizowanie parku oraz poprawę warunków bytowania fauny i flory w zabytkowej części Kortowa. Władze uczelni podpisały umowę na realizację
Zakończył się proces oskarżonych o zabójstwo Piotra G.
Olsztyński sąd okręgowy zakończył proces Joanny G., jej kochanka i znajomego oskarżonych o zabójstwo niepełnosprawnego męża kobiety. Mowy stron odroczono do połowy maja. Wszystkim grozi dożywocie. Joanna G. związała się