Podczas budowy linii tramwajowej odkopano ponad 20 ludzkich szczątków

Podczas budowy linii tramwajowej odkopano ponad 20 ludzkich szczątków

Ponad 20 szkieletów ludzkich pochodzących z nieistniejącego od ponad 100 lat cmentarza odkryto w ścisłym centrum Olsztyna w czasie budowy linii tramwajowej. Szczątki zostały ekshumowane z placu budowy i zostaną przeniesione na inny cmentarz katolicki.

Budowa tras tramwajowych wiąże się z przebudową ulic i z bardzo pracochłonnymi robotami podziemnymi, przeniesieniem infrastruktury technicznej – wodociągowej, światłowodowej, energetycznej. Inwestycję poprzedzają prace archeologiczne.
Najbardziej spektakularne odkrycia dotyczą ścisłego centrum Olsztyna – Placu Jana Pawła II, gdzie mieści się urząd miasta, ulicy 11 listopada prowadzącej do Wysokiej Bramy i Starówki, ulicy 1 Maja oraz głównej arterii miasta – alei Piłsudskiego. Od samego początku wiadomo było, że na tym odcinku pod ziemią mogą znajdować się obiekty archeologiczne.
Na Placu Jana Pawła II wykopano cmentarz datowany na XV. Przez 2 tygodnie trwały prace archeologiczne i ekshumacje.
Wydobyto szczątki 22 osób pochodzące z XVIII-XIX wieku. Znajdowały się one w tak zwanym układzie anatomicznym, czyli odkryto je w takim kształcie, jak zostały pochowane. Wśród nich były szczątki dzieci. Przy szkieletach, które zostaną pochowane na jednym z cmentarzy katolickich, odkryto pamiątki osobiste, takie jak krzyżyki, czy medaliki.
Kościół i cmentarz św. Krzyża, który znajdował się w obecnym ścisłym centrum Olsztyna został już w 2010 r. upamiętniony tablicą wmurowaną w chodnik. Po dawnej świątyni i nekropolii, na której chowano zarówno katolików, jak i ewangelików, nie ma już śladu.
Na tablicy widnieje napis informujący, że w tym miejscu mieścił się kościół Św. Krzyża, o którym po raz pierwszy wspomniał w 1565 roku kardynał Stanisław Hozjusz.
Już wcześniej podczas prac budowlanych wokół ratusza, a także w ścisłym centrum często odnajdywano kości ludzkie. Znaleziono nawet warmiński czepek, w którym pochowano mieszkankę Olsztyna.
Nekropolia Św. Krzyża została otwarta najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku, przez kolejne wieki chowano tam zmarłych zarówno wyznania ewangelickiego, jak i katolików.
W kolejnych latach powiększano obszar nekropolii, dokupując sąsiednie parcele. Do czasu otwarcia nowych cmentarzy, na przykład nekropolii św. Jakuba, Olsztyn borykał się z brakiem miejsc na pochówki. Działo się tak, gdy w Olsztynie wybuchały epidemie dżumy czy cholery.
Cmentarz Św. Krzyża został zamknięty w 1870 roku, kilka dni po otwarciu pobliskiego cmentarza św. Jakuba. Świętokrzyską nekropolię zlikwidowano ostatecznie w 1906 roku. Natomiast w 1909 roku zapadła decyzja, by w tym miejscu wybudować ratusz. Do dziś magistrat z wieżą zegarową jest siedzibą władz samorządowych Olsztyna.

http://fakty.interia.pl/warminsko-mazurskie/news-22-ludzkie-szkielety-odkryto-na-budowie-w-centrum-olsztyna,nId,1827398

Previous Na mazurskie jeziora wypłyną nowe karetki wodne
Next 16 - latka walczy o życie, wiózł ją pijany kierowca

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Ruszył przetarg na zagospodarowanie terenów wokół jeziora Skanda

Olsztynianie zyskają kolejne miejsce letniego wypoczynku. Ruszył przetarg na zagospodarowanie terenów wokół jeziora Skanda. Plaża z prawdziwego zdarzenia nad jeziorem Skanda – to pomysł olsztynian zgłoszony w czwartej odsłonie Olsztyńskiego

Wiadomości Olsztyn

29 – latek po wypiciu alkoholu i płynu do czyszczenia felg uszkodził kilka samochodów

Nawet 5 lat pozbawienia wolności grozi 29-latkowi, który w minioną niedzielę uszkodził kilka samochodów. Mężczyzna nie pamięta co zrobił, ponieważ wypił płyn do czyszczenia felg i stracił kontakt z rzeczywistością.

Wiadomości Olsztyn

W weekend rozpocznie się kolejny etap modernizacji ul. Partyzantów

Nieprzejezdna ulica Partyzantów oraz nowy przejazd z ronda Bema w ul. Kopernika. Tymczasowa organizacja zostanie wprowadzona w nocy piątku na sobotę (2/3 lutego). W związku z kolejnym etapem prac przy