Pola Grunwaldu zapraszają na Noc Muzeów

Pola Grunwaldu zapraszają na Noc Muzeów

Otwarcie wystawy europejskiego uzbrojenia z XVI-XVII wieku i turniej rycerski pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji będą głównymi atrakcjami dzisiejszej Nocy Muzeów na polach Grunwaldu. Nowa wystawa prezentuje repliki historycznych zbroi i broni. Są to zbroje płytowe pochodzące z wielu krajów Europy, w tym husarskie, kirasjerskie i arkebuzerskie. Uzupełnieniem kolekcji sztuki płatnerskiej są miecze, szable i inna broń biała oraz XVII-wieczne muszkiety.

Wszystkie eksponaty zostały wykonane w pracowni Siergieja Nurmatowa z Białorusi, który jest uważany za jednego z najlepszych współczesnych płatnerzy, zajmujących się odtwarzaniem historycznego uzbrojenia. Wykonanie każdej repliki odbywa się tradycyjnymi metodami i jest poprzedzone wnikliwymi studiami źródłowymi.
Dziś wieczorem pod Grunwaldem odbędzie się również gala profesjonalnych walk rycerskich, podczas której zmierzą się reprezentacje Polski i Rosji. Wezmą w niej udział czołowi zawodnicy z obu krajów, w tym Robert i Krzysztof Szateccy, którzy są wicemistrzami świata walk rycerskich federacji HMB (Historical Medieval Battle).
Podczas walk na tego typu galach obowiązuje zasada “pełnego kontaktu”, co oznacza, że zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Zwykle też mogą nie tylko zadawać ciosy mieczem, ale też używać technik zapaśniczych czy kopnięć, żeby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem.
W ramach sobotniej Nocy Muzeów na Polach Grunwaldu tamtejsze muzeum można zwiedzać z przewodnikiem od godz. 18. Po otwarciu wystawy uzbrojenia zaplanowano gry rycerskie i plebejskie. Potem odbędzie gala walk, a po niej przemarsz z pochodniami oraz pokaz tańca z ogniem. Przed północą zwiedzający będą mogli jeszcze uczestniczyć we wspólnym ognisku.

http://olsztyn.onet.pl/wystawa-uzbrojenia-i-walki-rycerskie-pod-grunwaldem/8e8tcl0

Previous Pięć gmin z Warmii i Mazur z tytułem "Gmina na 5!"
Next Nietypowy pilotaż olsztyńskiej drogówki

You might also like

Wiadomości Region

Pół miliona złotych trafi do zabytkowych obiektów sakralnych

Właścicielom 14 zabytkowych obiektów sakralnych przyznał w tym roku dotacje warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Parafie różnych wyznań wykorzystają przyznane im wsparcie na odrestaurowanie wiekowych kościołów, cerkwi i zborów lub ich wyposażenia.

Wiadomości Region

Samorządowcy starają się o stworzenie Pętli Mazurskiej

Samorządowcy z Mazur nie rezygnują z pomysłu budowy nowego kanału, który połączyłby jeziora Tyrkło i Buwełno, tworząc tym samym na Mazurach nową drogę wodną. W ich ocenie “zielone światło” tej

Wiadomości Region

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach

Zdewastowano pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wydminach na Mazurach; ktoś zamalował czerwoną farbą dewizę “Bóg, Honor, Ojczyzna” umieszczoną na cokole. Zatrzymano już mężczyznę, który jest o to podejrzewany. Pomnik został zniszczony