Premier wprowadził stopnie alarmowe na terenie całego kraju
W związku z organizacją obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz zagranicznych gości wprowadzono stopnie alarmowe na terenie całego kraju.
2 stopień BRAVO – na obszarze województwa małopolskiego, 1 stopień ALFA na pozostałym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz 1 stopień alarmowy ALFA-CRP na całym terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązują od 23 stycznia od godz. 00.01 do 29 styczni do godz. 23.59.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia, BRAVO wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Stopnie z rozszerzenie CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.
You might also like
Krzysztof P. uniewinniony z zarzutu posiadania narkotyków i nakłaniania innych osób do ich zażywania
Znany adwokat, były senator PO Krzysztof P. został uniewinniony z zarzutu posiadania narkotyków i nakłaniania innych osób do ich zażywania. Wyrok jest nieprawomocny, a jego uzasadnienie – tajne. Sam P.
Braniewo: 36 – latek utonął podczas kąpieli w rzece
Kryminalni z Braniewa wyjaśniają okoliczności utonięcia 36-letniego mężczyzny. Po sygnale od zaniepokojonego mieszkańca policjanci rozpoczęli poszukiwania, w których uczestniczyli m.in. strażacy i płetwonurkowie. W czwartek około godz. 19:00 zaniepokojony mieszkaniec
IPN poszukuje “Świadków Historii”
Już XI raz białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przyznaje wyjątkową nagrodę. Zgłoszenia przyjmowane będą do 10 października. Nagroda Honorowa “Świadek Historii” przyznawana jest osobom fizycznym oraz instytucjom i stowarzyszeniom. To