Prezydent Olsztyna spotkał się z protestującymi nauczycielami
Będzie wynagrodzenie dla nauczycieli za czas strajku – taką informację przekazał we wtorek auczycielom prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz – podczas zgromadzenia popierającego strajk w oświacie, które odbyło się w samo południe pod ratuszem.
Pod olsztyńskim magistratem zebrało się kilkaset osób, które strajkują lub sympatyzują ze strajkującymi przedstawicielami oświaty. Z tej okazji do stolicy Warmii i Mazur przyjechał także Sławomir Broniarz – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Edukacja nie ma barw politycznych – mówił – Nie negujemy potrzeby dyskusji o kształcie polskiej edukacji, o wymiarze godzin pracy nauczycieli, ale chcemy godziwej pracy i płacy, nie chcemy funduszu socjalnego. Jesteśmy dobre wykształceni i żądamy zwiększenia wynagrodzenia o 30% w 2019 roku. To przełoży się na 3 miliardy złotych per saldo rocznie.
Prezes ZNP podkreślał także, że pensja w wysokości 1900 złotych na start dla nauczyciela, który ukończył studia, jest uwłaczająca. – Nie zgadzamy się także na to, by traktować nas podmiotowo – dodał – a tak dzieje się w tej chwili, gdy tworzone są “na kolanie” regulacje prawne, tylko dla tej sytuacji. To powoduje, że prawo oświatowe nigdy jeszcze nie było tak niestabilne.
– Minister mówi, że nie interesuje nas uczeń – mówiła Katarzyna Gagacka, polonistka ucząca od 25 lat w VI LO – a czy panią Zalewską interesują dzieci? One siedzą w domach i nie wiedzą co dalej i kiedy będą mogły wrócić na lekcje. To rząd ma wszystkie narzędzia by ten strajk zakończyć. Ja byłam z Kacprem, Iwoną i Olą gdy rząd fundował im kolejne zmiany w edukacji. Kochani uczniowie – nie wińcie nas! Jesteśmy z Wami, gdy tego potrzebujecie. Dziś my prosimy byście byli z nami.
Swoją solidarność ze strajkującymi pracownikami oświaty wyraził prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – Jesteśmy przed ratuszem, na Placu Jana Pawła II. Człowieka, który dużo mówił o godności – zaczął włodarz miasta – przytoczę Państwu trzy liczby: 429 milionów złotych – tyle wydajemy w Olsztynie na wszystkie zadania związane z oświatą. Z tego tylko 266 milionów złotych dostajemy subwencji od rządu. A zatem 163 miliony złotych musimy dopłacić, by edukacja była na wysokim poziomie. Dopłacamy m.in. z naszych podatków. Oczekujemy, że rząd zajmie się tym problemem, ale premier Morawiecki nie odpisuje na nasze pisma.
Prezydent dodał jednocześnie, że wydatki na edukacje to najważniejsza inwestycja, inwestycja w dzieci i młodzież. Przy okazji wspomniał także czasy, gdy sam był nauczycielem akademickim, zapewniając że dziś wszyscy nauczyciele mogą liczyć na wsparcie jego i jego współpracowników. Dodatkowo zapewnił – jestem w kontakcie ze Związkiem Miast Polskich i włodarzami wielu miast. Znajdziemy rozwiązania prawne, które pozwolą nam wypłacić Wam należne wynagrodzenia za czas strajku.
https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/bedzie-wynagrodzenie-dla-nauczycieli-za-czas-strajku.html
You might also like
W olsztyńskich szpitalach zaczyna brakować miejsc
Trudne warunki pogodowe dały się we znaki nie tylko kierowcom i pieszym. Do olsztyńskich szpitali trafili pacjenci nie tylko z urazami po wypadku, czy upadku na śliskim chodniku. Bardzo dużo
“Albo inaczej” na Green Festival
Podczas Olsztyn Green Fstival, który odbędzie się 17-18 czerwca na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie wystąpią artyści z projektu Albo Inaczej 2. Na scenie zaprezentują się Andrzej Dąbrowski, Natalia
„Najpiękniejszy dar to życie”
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie organizuje akcję społeczną pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku „Najpiękniejszy dar to życie”. 24 stycznia w nowym skrzydle Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, w godz. 11:00 –