Rodzinny nielegalny interes zlikwidowany przez policjantów z regionu
Policjanci z wydziałów dw. z cyberprzestępczością i z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Działdowa zlikwidowali rodzinny interes, którego członkowie na popularnym portalu aukcyjnym sprzedawali nielegalne oprogramowanie firmy Microsoft. Wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na blisko 3 mln złotych, a oszukanych może być kilka tysięcy osób.
Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, kiedy policjanci z wydziału dw. z cyberprzestępczością przeglądając aukcje na jednym z popularnych portali internetowych zaobserwowali, że pod jednym z loginów wystawiane były do sprzedaży programy komputerowe, a dokładnie systemy operacyjne Windows oraz pakiety biurowe Office po cenach niższych niż rynkowe, ale nie wzbudzających podejrzeń co do ich oryginalności i legalności. Dodatkowo opisy zawarte w aukcjach świadczyły o tym, że sprzedający jest oficjalnym partnerem firmy Microsoft, a towar jest nowy.
Policyjni specjaliści postanowili dokładniej przyjrzeć się podejrzanej działalności. W tym zakresie nawiązali bardzo ścisłą współpracę z Działem Zaufania i Bezpieczeństwa w Allegro. Ustalili, że login powiązany był z kilkunastoma innymi także spoza województwa warmińsko – mazurskiego. Okazało się, że główny login oraz te pozostałe były administrowane i zarządzane przez męża właścicielki firmy – Karoliny S., na którą były zarejestrowane. Mateusz S., bo o nim mowa, był doskonale znany funkcjonariuszom. W przeszłości był skazany prawomocnym wyrokiem za te podobne czyny, jednakże wówczas jego nielegalna działalność była prowadzona na mniejszą skalę niż obecnie.
Z ustaleń policjantów wynika, że Mateusz S. początkowo oferował do sprzedaży produkty – nośniki DVD, naklejki legalizacyjne, zapakowane w pudełka, które otrzymywał od pośredników. Jednak po pewnym czasie rozszerzył swoją nielegalną działalność i u pośredników zaopatrywał się jedynie w naklejki. Kilka miesięcy temu 26-latek zainwestował kilkanaście tysięcy złotych i kupił duplikator płyt, przy użyciu którego „wypalał” programy komputerowe i nanosił tampony na wierzchnią warstwę płyt. Urządzenie nadrukowywało logo Microsoftu oraz inne cechy, które mogły wprowadzić w błąd kupującego, co do autentyczności nośnika.
Z zebranych danych wynika, że tylko na jednej aukcji oferowano do sprzedaży nawet 1000 płyt, a na jednym koncie od stycznia do połowy marca dochód ze sprzedaży podrobionego towaru przekroczył 400.000 złotych.
W wyniku dochodzenia, okazało się, że podobnym procederem zajmuje się brat Karoliny S. On tak, jak siostra posiadał legalnie zarejestrowaną firmę, ale w województwie mazowieckim. Mężczyzna wystawiał na aukcjach nielegalne programy komputerowe.
Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy mieszkają w Olsztynie, chociaż siedziba firmy Karoliny S. była w Działdowie. W okolicach miejsca zamieszkania nadawali przesyłki dla kupujących, a w mieszkaniu odbierali nawet do 15 przesyłek kurierskich dziennie.
Jak przyznają przedstawiciele firmy Microsoft – „Jest to jak dotąd największa tego typu sprawa w Polsce, biorąc pod uwagę szacowaną wartość podrobionych produktów Microsoft, którymi obracano”.
http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/19610,KWP-Na-popularnym-portalu-aukcyjnym-sprzedawali-nielegalne-oprogramowanie-Micros.html
You might also like
Z myślą o rosyjskich turystach, ruszył portal promujący Mazury
Z myślą o rosyjskich turystach, ruszył portal promujący Mazury. Pod adresem www.Mazuria.ru sąsiedzi zza wschodniej granicy dowiedzą się, jakie atrakcje warto zobaczyć w regionie, gdzie zjeść i przenocować. Dzięki Małemu
Jedna osoba zginęła w pożarze w Sędkach
Tragiczne skutki pożaru jednorodzinnego domu w Sędkach w powiecie ełckim. Zginął mężczyzna. Kobieta, która także tam mieszkała, zdołała uciec. Nic się jej nie stało. Zgłoszenie o pożarze straż pożarna dostała
Najwięcej ubogich ludzi w kraju mieszka na Warmii i Mazurach
Najwięcej ubogich ludzi w kraju mieszka na Warmii i Mazurach. Takie dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Według danych GUS, zagrożonych ubóstwem na WiM jest 13 procent mieszkańców. Drugi najwyższy odsetek