Rozpoczęły się egzaminy maturalne
O godz. 9 rozpoczął się pierwszy egzamin maturalny – z języka polskiego. Przystąpiło do niego ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W tym roku na maturze nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Egzaminy ustne zdawać będą tylko nieliczni chętni, głównie ci, którzy zamierzają studiować poza Polską i muszą przedstawić wynik z egzaminu ustnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię.
Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach. Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury.
W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku egzaminy maturalne muszą być przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Na egzamin nie może przyjść żadna z tych osób, jeśli jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być również dostępny w każdej sali egzaminacyjnej.
You might also like
Straż pożarna podsumowała tegoroczną wigilię
Ponad 700 interwencji, blisko 300 pożarów i 3 ofiary śmiertelne. Straż pożarna podsumowała tegoroczną wigilię świąt Bożego Narodzenia. Strażacy wyjeżdżali wczoraj do 729 interwencji. Było wśród nich 285 pożarów, w
Dziewięc ofiar śmiertelnych i blisko 1700 interwencji strażaków – tragiczny bilans wigilijnej niedzieli
Dziewięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w wyniku pożarów, do których doszło wczoraj. Strażacy wyjeżdżali blisko 1200 razy w weekend do interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami deszczu.
41-letnia mieszkanka powiatu gryfińskiego przyznała się do dzieciobójstwa
Zarzut dzieciobójstwa usłyszała 41-letnia mieszkanka powiatu gryfińskiego. Kobieta przyznała się do winy. Grozi jej do pięciu lat pozbawienia wolności. Prokurator zarzucił kobiecie, iż w okresie bliżej nieustalonym, od trzech do