Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Koszar Dragonów

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Koszar Dragonów

W jaki sposób przywrócić do życia zapomnianą historyczną dzielnicę Olsztyna Koszary Dragonów i jakie funkcje ma spełniać ten obszar miasta – odpowiedzi na te pytania mają dać konsultacje społeczne wśród mieszkańców, które zaczynają się właśnie w Olsztynie.

XIX wiecz­ne obiek­ty woj­sko­we zbu­do­wa­ne z czer­wo­nej cegły klin­kie­ro­wej oraz kon­struk­cji sza­chul­co­wej, w ciągu ko­lej­nych dzie­się­cio­le­ci nie ule­gły za­sad­ni­czej zmia­nie. Po woj­nie w hi­sto­rycz­nych za­byt­kach mie­ści­ły się skła­dy i ma­ga­zy­ny. W nie­któ­rych dzia­łal­ność go­spo­dar­cza jest wciąż pro­wa­dzo­na.
Pre­zy­dent Olsz­ty­na Piotr Grzy­mo­wicz pod­czas kon­fe­ren­cji pra­so­wej za­po­wia­da­ją­cej dys­ku­sję na temat re­wi­ta­li­za­cji dziel­ni­cy pod­kre­ślił, że przy­wró­ce­nie i za­go­spo­da­ro­wa­nie tej czę­ści mia­sta jest bar­dzo ważne, bo w ten spo­sób można jej nadać nowe funk­cje.
Pre­zes Forum Roz­wo­ju Olsz­ty­na To­masz Bi­re­zow­ski pod­kre­ślił, że kon­sul­ta­cje spo­łecz­ne, które pro­wa­dzi “Sto­wa­rzy­sze­nie War­ni­ja” mają się za­koń­czyć w po­ło­wie tego roku po­wsta­niem do­ku­men­tu, w któ­rym ma być ujęta wizja i ocze­ki­wa­nia miesz­kań­ców oraz zo­bo­wią­za­nia władz mia­sta.
Ko­sza­ry przez wiele lat ule­ga­ły róż­nym prze­obra­że­niom. Dzier­żaw­cy bu­dyn­ków czę­sto na wła­sną rękę do­pa­so­wy­wa­li je do swo­ich po­trzeb, nisz­cząc ich pier­wot­ny wy­gląd i za­byt­ko­wy cha­rak­ter. Miej­sca nie oszczę­dza­li rów­nież wan­da­le, któ­rzy wła­my­wa­li się do obiek­tów w po­szu­ki­wa­niu przed­mio­tów na sprze­daż.
Urząd mia­sta w Olsz­ty­nie zle­cił do­ku­men­ta­cję i in­wen­ta­ry­za­cję po­szcze­gól­nych bu­dyn­ków na te­re­nie Ko­szar Dra­go­nów.
Początki bu­do­wy ko­szar ka­wa­le­rii w Olsz­ty­nie się­ga­ją 1884 roku. W 1886 r. wschod­nio­pru­ski Re­gi­ment Dra­go­nów nr 10 przy­był do Olsz­ty­na obej­mu­jąc nowe ko­sza­ry. W 1914 r. pułk Dra­go­nów wziął udział w bi­twach pod Tan­nen­ber­giem, nad Wiel­ki­mi Je­zio­ra­mi Ma­zur­ski­mi i pod Ło­dzią a w 1915 r. uczest­ni­czył w wal­kach pod Kol­nem i w Kur­lan­dii.
W 1934 r. 2. Pru­ski Re­gi­ment Jazdy wziął udział w ce­re­mo­nii po­grze­bo­wej Hin­den­bur­ga w Tan­nen­ber­gu. W cza­sie dru­giej wojny świa­to­wej jed­nost­ki ka­wa­le­rii prze­for­mo­wa­no na jed­nost­ki zwia­du dy­wi­zji pie­cho­ty.
Po woj­nie obiek­ty były prze­zna­czo­ne na cele spor­to­we i ma­ga­zy­no­we. Kil­ku­krot­nie na ob­sza­rze ko­szar wy­bu­cha­ły po­ża­ry, nisz­cząc bez­pow­rot­nie nie­któ­re bu­dyn­ki. W 2000 r. ze­spół ko­szar jako pierw­szy w Olsz­ty­nie ze­spół ko­sza­ro­wy zo­stał wpi­sa­ny do re­je­stru za­byt­ków.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/dyskusja-nad-rewitalizacja-koszar-dragonow/2gpbnt

Previous Olsztynianie testują karty miejskie
Next Olsztyński Szpital Wojewódzki wygrał proces z NFZ

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Wracają połączenia autobusowe Olsztyn – Barczewo

Dziś w Urzędzie Miasta została podpisana umowa, która od czerwca 2019 zapewni pasażerom stałe połączenie z Olsztyna do Barczewa. Linie 114 i 124 będą obsługiwały autobusy MPK typu standard (12

Wiadomości Olsztyn

Grunwald: Tegoroczne prace archeologiczne okazały się wyjąkowo owocne

Krzyżacką pieczęć, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej, oraz groty pruskich włóczni odkryli naukowcy podczas badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po konserwacji zabytki, których w sumie znaleziono ok. 400, zostaną

Wiadomości Olsztyn

Małdyty: Zatrzymano mężczyzn odpowiedzialnych za uszkodzenia samochodów i pożar domku wczasowego

Policjanci z Posterunku Policji w Małdytach zatrzymali 2 mieszkańców tamtejszej gminy. 35-latek i jego 18-letni kolega  z wiaduktu drogowego w pobliżu miejscowości Sople rzucali kamieniami i drewnianymi kołkami w przejeżdżające