Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Koszar Dragonów
W jaki sposób przywrócić do życia zapomnianą historyczną dzielnicę Olsztyna Koszary Dragonów i jakie funkcje ma spełniać ten obszar miasta – odpowiedzi na te pytania mają dać konsultacje społeczne wśród mieszkańców, które zaczynają się właśnie w Olsztynie.
XIX wieczne obiekty wojskowe zbudowane z czerwonej cegły klinkierowej oraz konstrukcji szachulcowej, w ciągu kolejnych dziesięcioleci nie uległy zasadniczej zmianie. Po wojnie w historycznych zabytkach mieściły się składy i magazyny. W niektórych działalność gospodarcza jest wciąż prowadzona.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej dyskusję na temat rewitalizacji dzielnicy podkreślił, że przywrócenie i zagospodarowanie tej części miasta jest bardzo ważne, bo w ten sposób można jej nadać nowe funkcje.
Prezes Forum Rozwoju Olsztyna Tomasz Birezowski podkreślił, że konsultacje społeczne, które prowadzi “Stowarzyszenie Warnija” mają się zakończyć w połowie tego roku powstaniem dokumentu, w którym ma być ujęta wizja i oczekiwania mieszkańców oraz zobowiązania władz miasta.
Koszary przez wiele lat ulegały różnym przeobrażeniom. Dzierżawcy budynków często na własną rękę dopasowywali je do swoich potrzeb, niszcząc ich pierwotny wygląd i zabytkowy charakter. Miejsca nie oszczędzali również wandale, którzy włamywali się do obiektów w poszukiwaniu przedmiotów na sprzedaż.
Urząd miasta w Olsztynie zlecił dokumentację i inwentaryzację poszczególnych budynków na terenie Koszar Dragonów.
Początki budowy koszar kawalerii w Olsztynie sięgają 1884 roku. W 1886 r. wschodniopruski Regiment Dragonów nr 10 przybył do Olsztyna obejmując nowe koszary. W 1914 r. pułk Dragonów wziął udział w bitwach pod Tannenbergiem, nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i pod Łodzią a w 1915 r. uczestniczył w walkach pod Kolnem i w Kurlandii.
W 1934 r. 2. Pruski Regiment Jazdy wziął udział w ceremonii pogrzebowej Hindenburga w Tannenbergu. W czasie drugiej wojny światowej jednostki kawalerii przeformowano na jednostki zwiadu dywizji piechoty.
Po wojnie obiekty były przeznaczone na cele sportowe i magazynowe. Kilkukrotnie na obszarze koszar wybuchały pożary, niszcząc bezpowrotnie niektóre budynki. W 2000 r. zespół koszar jako pierwszy w Olsztynie zespół koszarowy został wpisany do rejestru zabytków.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/dyskusja-nad-rewitalizacja-koszar-dragonow/2gpbnt
You might also like
Wracają połączenia autobusowe Olsztyn – Barczewo
Dziś w Urzędzie Miasta została podpisana umowa, która od czerwca 2019 zapewni pasażerom stałe połączenie z Olsztyna do Barczewa. Linie 114 i 124 będą obsługiwały autobusy MPK typu standard (12
Grunwald: Tegoroczne prace archeologiczne okazały się wyjąkowo owocne
Krzyżacką pieczęć, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej, oraz groty pruskich włóczni odkryli naukowcy podczas badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po konserwacji zabytki, których w sumie znaleziono ok. 400, zostaną
Małdyty: Zatrzymano mężczyzn odpowiedzialnych za uszkodzenia samochodów i pożar domku wczasowego
Policjanci z Posterunku Policji w Małdytach zatrzymali 2 mieszkańców tamtejszej gminy. 35-latek i jego 18-letni kolega z wiaduktu drogowego w pobliżu miejscowości Sople rzucali kamieniami i drewnianymi kołkami w przejeżdżające