Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Koszar Dragonów
W jaki sposób przywrócić do życia zapomnianą historyczną dzielnicę Olsztyna Koszary Dragonów i jakie funkcje ma spełniać ten obszar miasta – odpowiedzi na te pytania mają dać konsultacje społeczne wśród mieszkańców, które zaczynają się właśnie w Olsztynie.
XIX wieczne obiekty wojskowe zbudowane z czerwonej cegły klinkierowej oraz konstrukcji szachulcowej, w ciągu kolejnych dziesięcioleci nie uległy zasadniczej zmianie. Po wojnie w historycznych zabytkach mieściły się składy i magazyny. W niektórych działalność gospodarcza jest wciąż prowadzona.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej dyskusję na temat rewitalizacji dzielnicy podkreślił, że przywrócenie i zagospodarowanie tej części miasta jest bardzo ważne, bo w ten sposób można jej nadać nowe funkcje.
Prezes Forum Rozwoju Olsztyna Tomasz Birezowski podkreślił, że konsultacje społeczne, które prowadzi “Stowarzyszenie Warnija” mają się zakończyć w połowie tego roku powstaniem dokumentu, w którym ma być ujęta wizja i oczekiwania mieszkańców oraz zobowiązania władz miasta.
Koszary przez wiele lat ulegały różnym przeobrażeniom. Dzierżawcy budynków często na własną rękę dopasowywali je do swoich potrzeb, niszcząc ich pierwotny wygląd i zabytkowy charakter. Miejsca nie oszczędzali również wandale, którzy włamywali się do obiektów w poszukiwaniu przedmiotów na sprzedaż.
Urząd miasta w Olsztynie zlecił dokumentację i inwentaryzację poszczególnych budynków na terenie Koszar Dragonów.
Początki budowy koszar kawalerii w Olsztynie sięgają 1884 roku. W 1886 r. wschodniopruski Regiment Dragonów nr 10 przybył do Olsztyna obejmując nowe koszary. W 1914 r. pułk Dragonów wziął udział w bitwach pod Tannenbergiem, nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i pod Łodzią a w 1915 r. uczestniczył w walkach pod Kolnem i w Kurlandii.
W 1934 r. 2. Pruski Regiment Jazdy wziął udział w ceremonii pogrzebowej Hindenburga w Tannenbergu. W czasie drugiej wojny światowej jednostki kawalerii przeformowano na jednostki zwiadu dywizji piechoty.
Po wojnie obiekty były przeznaczone na cele sportowe i magazynowe. Kilkukrotnie na obszarze koszar wybuchały pożary, niszcząc bezpowrotnie niektóre budynki. W 2000 r. zespół koszar jako pierwszy w Olsztynie zespół koszarowy został wpisany do rejestru zabytków.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/dyskusja-nad-rewitalizacja-koszar-dragonow/2gpbnt
You might also like
664. urodziny Olsztyna wypełnią światło i ogień
Pokaz video mappingu oraz taneczne show z ogniem – tak zapowiadają się 664. urodziny miasta. Z okazji jubileuszu władze Olsztyna zapraszają na video mapping prezentujący historię miasta. Pokaz świetlny odbędzie
Pijany traktorzysta spowodował kilkugodzinny korek
Przed godziną 9 rano na wyjeździe z Olsztyna w stronę Barczewa na ulicy Lubelskiej ciągnik rolniczy najechał na fiata punto. Ruch został zatrzymany, na drodze utworzyły się ogromne korki. Kobiecie
Noc Perseidów w Parku Centralnym
Zbliża się kolejna noc perseidów. Dlatego 10 sierpnia Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne organizuje wspólne oglądanie tego pokazu w Parku Centralnym. Perseidy są rojem meteorów, którego orbita przecina się z