Rozpoczęły się obchody 25 – lecia wyborów z 4. VI. 1989 r.

Rozpoczęły się obchody 25 – lecia wyborów z 4. VI. 1989 r.

4 czerwca, dokładnie 25 lat od wyborów z 1989 roku, odbywają się uroczystości rocznicowe  z udziałem delegacji z niemal 50 państw. Przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA. O godz. 15 zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Wybory 4 czerwca 1989 roku były częściowo wolne i zakończyły się zwycięstwem Solidarności. Konsekwencją tych wyborów był upadek rządów komunistycznych w Polsce.


4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zgodnie z tymi ustaleniami, 65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 procent mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” – i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli.
Całkowicie wolne były natomiast wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła już zdecydowaną większość mandatów.
Uroczystości z okazji 25-lecia polskiej wolności trwają od wczesnych godzin rannych. O godzinie 6 w bibliotece miasta Warszawy przy ul. Koszykowej 26 marszałek Sejmu Ewa Kopacz spotkała się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku.
O godzinie 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona została msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
Następnie prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem “1989 – Pokolenie Wolności”.
Główne obchody planowane są na placu Zamkowym, a rozpoczną się o godzinie 11:30. Oprócz Bronisława Komorowskiego i prezydenta USA Baracka Obamy wezmą w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być niemal 50 państw. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA, wykonane będzie też napisane specjalnie na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika.
Rocznicę wyborów z 1989 roku uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godzinie 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi Bronisław Komorowski. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecni będą prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali także przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 roku zostali wybrani do Sejmu i Senatu.
O godzinie 16 w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów z krajów UE z udziałem marszałek Sejmu i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. W spotkaniu udział weźmie 17 delegacji parlamentarnych z Europy.
Także o 16 prezydenci Polski i Francji Francois Hollande wezmą udział w otwarciu wystawy “Solidarite France Pologne” w Galerii Kordegarda, a 20 minut później przy ul. Kościelnej odsłonią pomnik Marii Curie-Skłodowskiej.
Następnie w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy “Autostrada Wolności”. Zasadzą także symboliczny “dąb wolności”.
O godzinie 17:30 rozpocznie się zaś uroczysty koncert z okazji 25-lecia wolności. Orkiestra Teatru Wielkiego pod batutą Jerzego Maksymiuka wykona Symfonię h-moll op. 24 “Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert jest objęty patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Źródło: http://www.rmf24.pl/raport-25lat/fakty/news-dzis-mija-25-lat-od-pierwszych-czesciowo-wolnych-wyborow,nId,1436917

Previous Barack Obama rozpoczął wizytę w Polsce
Next Uroczyste zakończenie kariery sportowej Otylii Jędrzejczak w Aquasferze

You might also like

Wiadomości Kraj

Nurkowie znaleźli niewybuchy podczas sprzątania kanału w Giżycku

Nurkowie znaleźli niewybuchy podczas sprzątania kanału w Giżycku. Zabezpiecza je policja. Z kanału wyłowiono też kontener śmieci, wojskowy stary hełm, wagę szalkową i kilka kotwic. W akcji sprzątania Kanału Łuczańskiego

Wiadomości Kraj

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Oficjalnie zmiana czasu nastąpi w nocy z godz. 2 na 3 rano. Czas letni wprowadzono dla oszczędności energii. W okresie od

Wiadomości Kraj

Unieszewo: Pijana 37 – latka bez prawa jazdy spowodowała poważny wypadek

Ponad dwa promile alkoholu miała w swoim organizmie 37-latka, która spowodowała wypadek pod Gietrzwałdem. Kobieta, mimo że nigdy nie posiadała prawa jazdy, wsiadła za kierownicę i wiozła czworo pasażerów, w