Sąd rejonowy w Olsztynie uniewinnił maszynistę, który skierował pociąg na zły tor

Sąd rejonowy w Olsztynie uniewinnił maszynistę, który skierował pociąg na zły tor

Sąd rejonowy w Olsztynie uniewinnił maszynistę pociągu, który w Gutkowie skierował pociąg z Katowic na tor, gdzie z przeciwnej strony jechał pociąg z Elbląga. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zdarzenia doszło 20 sierpnia ubiegłego roku w olsztyńskim Gutkowie. Jak podała prokuratura w obu pociągach, które zatrzymały się na tym samym torze w odległości 100 metrów od siebie, znajdowało się 200 osób; nikomu nic się nie stało.
Sąd nie znalazł dowodów na to, że w tej konkretnej sytuacji było realne niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy.
Prokuratura oskarżyła Edwarda S. o to, że sprowadził zagrożenia katastrofą, gdy prowadząc pociąg TLK Pojezierze relacji Katowice – Gdynia Główna nie zastosował się do nadawanego dla jego kierunku sygnału do zatrzymania i kontynuował jazdę pociągu. W wyniku tego wjechał na niezabezpieczony przejazd kolejowy i dojechał do zwrotnicy, na której miał zmienić tor jazdy, jadący z przeciwległego kierunku pociąg Regio relacji Elbląg – Olsztyn Główny.
Maszynista – jak ustalili śledczy – był zdekoncentrowany, gdyż rozmawiał w czasie jazdy przez telefon i nienależycie obserwował tory i sygnalizatory. Przez to, że skierował pociąg na tor, na którym był już inny pociąg zdążający w przeciwnym kierunku maszynista sprowadził bezpośrednie zagrożenie katastrofą w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.
Obecnie Edward S. jest zawieszony w obowiązkach służbowych.W mowie końcowej prokurator zażądał dla oskarżonego kary 2 lat w zawieszeniu na 5, kary grzywny oraz rocznego zakazu kierowania pojazdami szynowymi.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/olsztyn-sad-uniewinnil-maszyniste-pociagu-tlk/bmeh0b

Previous Zatrzymano mężczyzn podejrzanych o wymuszenia rozbójnicze
Next Mężczyźni, którzy napadli na sanitariuszy usłyszeli zarzuty

You might also like

Wiadomości Olsztyn

22 – latek potrącony na ulicy Sielskiej potrzebuje krwi

W niedzielę po godzinie 17.00, 22- letni mężczyzna został potrącony przez jadący ulicą Sielską pojazd marki BMW. Mężczyzna przechodził przez ulicę poza wyznaczonym przejściem dla pieszych. W stanie ciężkim przewieziony

Wiadomości Olsztyn

Od Nowego Roku wzrosną opłaty za wodę i ścieki

Mieszkańcy Olsztyna od Nowego Roku będą więcej płacić za wodę i odprowadzanie ścieków. Nie zmieni się natomiast większość innych opłat i podatków lokalnych. Tegoroczna podwyżka cen wody dla odbiorców w

Wiadomości Olsztyn

W niedzielę odbędzie przedostatnia runda Biegowego Pucharu Olsztyna

Akcja “Olsztyn biega!” wraca do Paku Kusocińskiego. W niedzielę odbędzie przedostatnia runda Biegowego Pucharu Olsztyna na dystansie 5 km. Zawodnicy startujący na 5 km czekali aż trzy miesiące na kolejny