Sąd Rejonowy w Szczytnie zdecyduje o statusie Saudyjczyka w związku z tajnymi więzieniami CIA

Sąd Rejonowy w Szczytnie zdecyduje o statusie Saudyjczyka w związku z tajnymi więzieniami CIA

Sąd Rejonowy w Szczytnie ma w poniedziałek zdecydować, czy Saudyjczyk Mustafa Al-Hawsawi może być pokrzywdzonym w śledztwie dot. tajnych więzień CIA w Polsce. Prowadząca śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Krakowie takiego statutu a-Hawsawiemu nie przyznała.
Mustafa al-Hawsawi jest obywatelem Arabii Saudyjskiej, który od 2006 r. jest więziony w Guantanamo, gdzie trafił podejrzewany o przynależność do Al-Kaidy. W drodze do bazy wojskowej w Guantanamo al-Hawsawi miał być przetrzymywany w kilku tajnych więzieniach na terenie Europy, w tym w Starych Kiejkutach pod Szczytnem.
Akta sprawy dotyczące Mustafy al-Hawsawiego są w Szczytnie od marca. Do tego sądu trafiło bowiem zażalenie pełnomocników Saudyjczyka na decyzję krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej z marca 2014 r. dotyczącą tego, że nie należy mu się status pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Prokuratura twierdzi, że nie ma dowodów na to, iż Saudyjczyk był w naszym kraju więziony. Z dokumentów, jakie mają śledczy, ma wynikać jedynie, że był on przetrzymywany na Litwie.

[box title=”Radca prawny Olsztyn” color=”#333333″]Radca prawny Olsztyn[/box] Odmiennego zdania są adwokaci Al-Hawsawiego. Wspierając się raportem Senatu USA z grudnia 2014 r., który wymienia Al-Hawsawiego, twierdzą, że Saudyjczyk nie tylko był w Polsce więziony, ale i poddawany torturom. Z tego powodu pełnomocnik Al-Hawsawiego chciał nawet, by sprawą zajął się wyższy rangą Sąd Okręgowy w Olsztynie, przez co akta przez kilka tygodni krążyły między Szczytnem a Olsztynem. Sąd w Olsztynie ostatecznie uznał, że szczycieński sąd jest władny zdecydować o tym o statusie Al-Hawsawiego.
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, odnosząc się wcześniej do twierdzeń pełnomocników Saudyjczyka podała, że złożyła do USA wniosek o udostępnienie pełnej wersji raportu Senatu USA, ale pozostał on bez odpowiedzi. Wniosek ten był szóstym wnioskiem o pomoc prawną do USA w śledztwie dot. tajnych więzień CIA w Polsce. Do tej pory Polska uzyskała odpowiedź na pierwszy – odmowną “ze względu na bezpieczeństwo narodowe” USA.
Sprawę Al-Hawsawiego pilotują przed polskimi sądami Fundacja Helsińska i londyńska organizacja pozarządowa REDRESS zajmująca się pomocą ofiarom tortur.
Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.
W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie bada się, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.
Status pokrzywdzonych w śledztwie mają trzy osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd Al-Rahim Al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash.
W styczniu ub.r. krakowska prokuratura ujawniła, że w śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Nie podano, ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono. Media podawały, że chodzi o b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/sad-zdecyduje-o-statusie-al-hawsawiego-ws-wiezien-cia-w-polsce/54vf1w

Previous Rozpoczęło się głosowanie na projektu budżetu obywatelskiego
Next Aresztowano 32 - latka podejrzanego o napad na kobietę korzystającą z bankomatu

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Nowe Kierunki w “Medyku”

Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie rozpoczęła nowy rok szkolny z nowymi kierunkami. Dziś podczas spotkania z marszałkiem województwa Jackiem Protasem, dyrektor szkoły Jolanta Kłoczewska opowiedziała o szerokiej ofercie

Wiadomości Olsztyn

Zmiany w organizacji ruchu w związku z uroczystościami i imprezami miejskimi

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, przysięga żołnierzy, charytatywna akcja – tak będzie wyglądać początek września w Olsztynie. W związku z tym nie obejdzie się bez zmian w organizacji ruchu.

Wiadomości Olsztyn

WOŚP zagra już w najbliższy weekend

W tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie będzie wyjątkowo ciekawy. Przez niedzielny zakaz handlu będzie trwał dwa dni. W całym mieście odbędzie się łącznie ponad sto ciekawych