Sanpeid bada sprawę zatrucia pokarmowego na obozie harcerskim
Warmińsko-Mazurski Inspektor Sanitarny wyjaśnia sprawę zatrucia pokarmowego w Harcerskiej Bazie Obozowej w Zalesiu w Małopolsce. Uczestnikami obozu byli w większości mieszkańcy Warmii i Mazur, ale także harcerze z Podlasia, Pomorza, Śląskiego i Mazowsza.
Nadzorem epidemiologicznym objęto 91 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. Spośród nich zachorowały 54 osoby, w tym 7 z Olsztyna, 2 z Lidzbarka Warmińskiego, 1 z Elbląga. Do szpitala trafiło 8 osób.
Na próbkach pobranych od uczestników obozu specjaliści sanepidu w Elblągu wyhodowali Salmonellę Enteritidis. Przebieg tej choroby jest dość łagodny u większości ludzi, mija po trzech, czterech dniach. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ chory może stać się nosicielem. Dlatego specjaliści zalecają w takich przypadkach picie dużej ilości płynów, przyjmowanie probiotyków oraz bezwzględne stosowanie zasad higieny.
Harcerze, u których wystąpiło podejrzenie zatrucia pokarmowego, byli uczestnikami turnusu w Harcerskiej Bazie Obozowej w Zalesiu w gminie Stryszów w powiecie Wadowickim. Obóz trwał od 24 lipca do 6 sierpnia, a przebywało na nim 116 osób.
Pierwsze objawy chorobowe u harcerzy wystąpiły jeszcze w czasie pobytu na obozie, czyli 3 sierpnia. Skarżyli się na bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, mieli też podwyższoną temperaturę.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Braniewie przeprowadziła wywiady epidemiologiczne z wszystkimi narażonymi osobami; pobrano u nich próbki do badania, poinformowano o zatruciu sanepid w Wadowicach, ale także inne powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, z których terenu pochodzili pozostali uczestnicy obozu harcerskiego w Zalesiu.
Informacja o zatruciu, ustaleniach i działaniach epidemiologicznych została przesłana do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie.
https://olsztyn.onet.pl/sanepid-wyjasnia-sprawe-zatrucia-na-obozie-w-zalesiu/2d6btk9
You might also like
Na drogach regionu było wyjątkowo spokojnie
Policyjne statystyki dotyczące sytuacji na drogach Warmii i Mazur w czasie działań Znicz 2013 jak do tej pory są dobre. Od czwartku 31 października do niedzielnego południa 3 listopada w
“Wędrowna Akademia Kultury” dofinansuje edukację kulturalną
Nawet 5 tys. zł dotacji można uzyskać na realizację pomysłów związanych z edukacją kulturalną. Celem konkursu “Wędrowna Akademia Kultury” jest propagowanie współdziałania pomiędzy sferą kultury, a sferą edukacji w realizowaniu
Leśnicy zachęcają do pomocy przy inwentaryzacji dzików
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zostanie przeprowadzona inwentaryzacja dzików. Liczenie zwierząt rozpocznie się w piątek. Przyrodnicy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w to niecodzienne wydarzenie. Dwudniowa