Sejm przyjął ustawę ws. ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Za ustawą głosowało 254 posłów, przeciw 175, a 8 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparli w większości posłowie koalicji rządowej, SLD oraz Twój Ruch. Przeciwko ustawie głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Prace nad uchwaleniem ustawy trwały od wielu miesięcy. Dokument budzi sprzeciw zarówno wśród opozycji, jak i organizacji pozarządowych. Głównym zarzutem wobec konwencji jest promowanie – poprzez jej zapisy – środowisk homoseksualnych oraz ideologii gender. Autorzy konwencji twierdzą, że jest to pierwszy w Europie dokument, który wprowadza rozwiązania mające chronić kobiety przed wszystkimi formami przemocy i dyskryminacji. Dokument oparty na założeniu, że przemoc nierozłącznie wiąże się z płciową nierównością i by z nią walczyć, najpierw trzeba poradzić sobie z dyskryminacją i stereotypami.
Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu ub. roku Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy.
Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się pod koniec sierpnia ubiegłego roku; podczas drugiego czytania, we wrześniu, zgłoszono poprawki, co spowodowało, że projekt został ponownie skierowany do komisji. Posiedzenie, na którym komisje miały je rozpatrzyć, było kilkakrotnie odwoływane, potem przerywane. Posłowie opozycji, przeciwni przyjęciu ustawy ws. ratyfikacji, wielokrotnie wnosili o sporządzenie opinii, które miałyby stwierdzić, czy konwencja jest zgodna z polską konstytucją, a także o opinię legislacyjną dot. tłumaczenia tekstu konwencji na język polski.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sejm-ratyfikowal-konwencje-o-przeciwdzialaniu-przemocy-wobec-kobiet/7wm7t
You might also like
Ogłoszone oficjalne wyniki niedzielnego referendum
Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że nie jest ono wiążące – poinformowała w poniedziałek po południu oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza. Za JOW-ami opowiedziało się 78,75 proc.
Rozprawa w sprawie Trynkiewicza odroczona do 3 marca
Rzeszowski sąd przyjął wnioski pełnomocnika Mariusza Trynkiewicza i zgodził się na przesłuchanie nowych świadków. Wyznaczono termin kolejnej rozprawy, która odbędzie się 3 marca. Skazany za czterokrotne morderstwo przestępca jutro wyjdzie
MEN zapowiada rewolucję w systemie edukacji
Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego – takie zmiany zapowiedziała w poniedziałek szefowa MEN Anna Zalewska. Reforma ma ruszyć