Sprawa byłego prezydenta Olsztyna wraca do Sądu Rejonowego

Byłego prezydenta Olsztyna czeka ponowny proces w sprawie gwałtu i usiłowania gwałtu – zdecydował we wtorek sąd okręgowy w Elblągu, który uchylił wyrok sądu pierwszej instancji skazujący go na karę 5 lat więzienia.

We wrześniu 2015 r. – po trwającym 4 lata procesie – Sąd Rejonowy w Ostródzie nieprawomocnie skazał Małkowskiego na karę 5 lat pozbawienia wolności bez zawieszenia i zakazał mu zajmowania przez 6 lat kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Proces w tej sprawie toczył się za zamkniętymi drzwiami z uwagi na dobro pokrzywdzonych. Niejawne było również uzasadnienie wtorkowego wyroku.
Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania gwałtu, przy czym – w ocenie sądu – czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania podwładnych.
Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołały się obie strony. Prokuratura złożyła apelację, bo uznała, że wyrok w I instancji jest za niski i wnosiła o zaostrzenie kary. Obrona zaskarżyła wyrok w całości – zarówno w części skazującej byłego prezydenta, jak i dotyczącej umorzenia z uwagi na przedawnienie czynu – walcząc o całkowite uniewinnienie Małkowskiego.
Postępowanie apelacyjne sąd okręgowy w Elblągu prowadził przez kilka miesięcy. Przesłuchiwał świadków i główną pokrzywdzoną. We wtorek sąd ogłosił wyrok. Orzeczenie sądu I instancji w części dotyczącej skazania za gwałt i usiłowanie gwałtu zostało uchylone, a sprawa będzie przekazana do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Ostródzie. Sąd utrzymał natomiast wyrok w części umarzającej zarzuty molestowania. Małkowski jest też prawomocnie uniewinniony od zarzutu usiłowania molestowania.
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. przez prawie przez dwie kadencje, do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. We wtorek był w sądzie i wysłuchał orzeczenia. Nie chciał się wypowiadać dla mediów. Podtrzymał jedynie zgodę na ujawnianie swych danych i publikację wizerunku.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-12-20/byly-prezydent-olsztyna-bedzie-ponownie-sadzony/

Previous Olsztyńskie tramwaje obchodzą pierwsze urodziny
Next Prawie 350 tys. odszkodowania dla rodziny przesiedleńców z Gietrzwałdu

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Ruszyła zbiórka na odbudowę Kuźni Społecznej

Ruszyła zbiórka na odbudowę Kuźni Społecznej olsztyńskiego Banku Żywności. Budynek niemal doszczętnie spłonął w niedawnym pożarze. O wsparcie zaapelował także prezydent miasta Piotr Grzymowicz. Do pożaru Kuźni Społecznej doszło 17

Wiadomości Olsztyn

Organizacja komunikacji miejskiej przy olsztyńskich cmentarzach

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy będzie zmieniona organizacja ruchu. Zmiany będą obowiązywać od środy (31 października) od godziny 23:30 do piątku, 2 listopada, do

Wiadomości Olsztyn

Mieszkaniec powiatu toruńskiego zjechał samochodem po schodach, bo tak poprowadziła go nawigacja

Nietypowo zakończył się niedzielny wieczór dla mieszkańca powiatu toruńskiego. Nawigacja skierowała prowadzącego pojazd vw jetta na schody łączące dwie równolegle położone ulice Starego Miasta. Pojazd i schody zostały uszkodzone, a