Sprawa zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach trafi do ministra środowiska

Sprawa zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach trafi do ministra środowiska

Zamknięcia zakładu utylizacji akumulatorów w Korszach domagają się mieszkańcy. Uważają oni, że huta ZAP Sznajder Batterien emituje niebezpieczne związki ołowiu. Dzisiaj skargę mieszkańców, radni sejmiku skierowali do ministra środowiska. Protestujący od trzech lat mieszkańcy podważają legalność funkcjonowania zakładu i zarzucają bezczynność instytucjom odpowiedzialnym za nadzór nad nim.

30 grudnia 2015 r. mieszkańcy Korsz, zrzeszeni w Komitecie na Rzecz Ochrony Środowiska i Zdrowia Mieszkańców Miasta Korsze złożyli do urzędu marszałkowskiego w Olsztynie skargę skierowaną do radnych sejmiku. W skardze zwarli zarzut, iż wydanie pozwolenia zintegrowanego dla zakładu ZAP Sznajder zlokalizowanego w Korszach oraz zmian w tym pozwoleniu są “pogwałceniem prawa przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego”.
We wtorek na sesji sejmiku radni nie rozpatrzyli merytorycznie skargi, gdyż uznali, że nie mają w tym zakresie kompetencji. Podjęli natomiast uchwałę o przekazaniu skargi do ministra środowiska.
Protesty w Korszach nasiliły się pod koniec 2013 r. W związku z licznymi skargami lokalny samorząd postanowił sfinansować mieszkańcom badania krwi na zawartość ołowiu. Władze miasta informowały potem, że badania wykazały przekroczone normy zawartości ciężkiego metalu u 36 mieszkańców, w tym 18 dzieci.
W 2014 r. kętrzyński Sanepid wstrzymał produkcję w zakładzie w związku z przekroczeniem norm na obecność ołowiu we krwi u kilku pracowników. Decyzję uchylił po dwóch miesiącach wojewódzki Sanepid, gdy zakład przedstawił dowody, że na stanowiskach produkcyjnych nie ma już takich przekroczeń.
Śledztwo w sprawie zakładu utylizacji akumulatorów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Śledczy sprawdzają czy zakład nie naraził pracowników na pracę w szkodliwych warunkach spowodowanych wysokim poziomem ołowiu.
Przedstawiciele ZAP Sznajder Batterien S.A. od początku protestów zapewniają, że zakład w Korszach ma “wszelkie certyfikaty świadczące o spełnieniu najsurowszych norm środowiskowych” i był wielokrotnie kontrolowany przez Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
W gminie Korsze mieszka 11 tys. osób, a stopa bezrobocia sięga tam ok. 30 proc. Miejscowy zakład recyklingu akumulatorów działa od 2011 r. i zatrudnia ponad 30 pracowników.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/radni-przekazali-skarge-mieszkancow-na-hute-w-korszach-do-ministra-srodowiska/f92c2c

Previous Olsztyńscy policjanci wyjaśnili sprawę kradzieży rowerów i włamań do samochodów
Next 675,6 mln zł na realizację Programu 500 plus w regionie

You might also like

Wiadomości Region

Agnes Trawny nie musi płacić za nakłady na utrzymanie odzyskanego domu

Mieszkająca na stałe w Niemczech Mazurka Agnes Trawny nie musi płacić za nakłady na utrzymanie domu, który po latach odzyskała – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Rodzina Głowackich, która przez

Wiadomości Region

Elbląg: W bagażniku zatrzymanego do kontroli auta policjanci odkryli ciało kobiety

Policyjny patrol ruchu drogowego zatrzymał 24-latka, który kierował osobową toyotą. Policjanci w trakcie kontroli odkryli w samochodzie ciało kobiety. Podjęto reanimację i wezwano na miejsce pogotowie ratunkowe. Lekarz stwierdził zgon.

Wiadomości Region

Młodzi matematycy wypoczywają i uczą się w Ostródzie

Polonijne dzieci z Irlandii, Ukrainy i Litwy wypoczywają w Polsce, jednocześnie ucząc się matematyki. Dziś wzięły udział w konkursie “Z matematyką przez świat” współorganizowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Zwiedzą także Olsztyn